Chlorofyl je všude kolem nás, takříkajíc na každém kroku. Je přirozenou součástí rostlinné říše a neexistuje žádná bylina, keř či strom, která by jej nevyužívala k tomu, aby ze slunečního záření vytvářela chemické látky, potřebné pro růst, rozmnožování a produkci kyslíku. Tento jev je v odborných kruzích nazýván fotosyntézou, ale nejsou to jen rostliny, kdo z něj těží. Chlorofyl je nepostradatelnou součástí potravy živočichů a samozřejmě i nás, lidí.
Přirozený zdroj hořčíku
Hořčík neboli magnézium je nepostradatelný prvek v lidském těle, odborníci jeho důležitost srovnávají s vápníkem. Hořčík se na chlorofyl váže a ten je jeho výborným zdrojem, a co víc, je to přirozený zdroj, který lidský organismus dovede snadno využít. Chlorofyl také úzce spolupracuje s vitamínem C, vitamínem K a provitamínem A, jež jsou v čerstvých rostlinách obsažené ve značném množství. Z tohoto důvodu je velmi žádoucí zařazovat chlorofyl do stravy pravidelně, například naklíčenými zelenými výhonky různých semen.
Přenašeč kyslíku – naše červené krvinky jsou primárně závislé na okysličování a chlorofyl tomuto procesu významně napomáhá. A čím lépe je kyslík transportován krví do všech částí těla, tím rychleji se regenerují. Kyslík mimo jiné potřebujeme i na pomoc proti nádorovému bujení.
Antioxidant – chlorofyl pomáhá odstranit kyslíkové tzv. volné radikály, které v těle naopak nejsou žádoucí. Antioxidantů je v rostlinné stravě celá řada a chlorofyl patří k těm nejsilnějším.
Zánětlivé procesy – různé záněty na povrchu těla při úrazech anebo zánětlivé procesy vnitřní, které provází řadu chorob, dokáže chlorofyl úspěšně léčit. Cíleně se využívá např. na hemeroidy, záněty nosohltanu a různé kožní defekty, jako jsou furunkly, vřídky nebo spálená místa od slunce či jiného zdroje tepla.
Tělesné pachy – je známo, že lidé, kteří jsou příliš zaneseni různými odpadními látkami, a jsou mimo jiné i konzumenty masa (hlavně červeného), alkoholu a cigaret, vydávají odér mnohdy velmi nepříjemný. Ten se pak snaží zakrýt různými deodoranty a antiperspiranty, ale s nevalným úspěchem. Přitom by stačilo změnit stravovací režim, zařadit více rostlinných produktů a samozřejmě více chlorofylu.