S jakými vitamíny můžete v pohance počítat
Velký počet konzumentů zdravé výživy zajímá složení jednotlivých potravin z nutričního hlediska, a to zejména, co se týče vitamínů. Považují je za významné hodnotící hledisko, což je jistě správně, i když to samozřejmě není jediný důvod, proč jít touto cestou a nahradit nevhodné potraviny, na něž byli lidé zvyklí již za socialismu.
Zaměříme-li se tedy na pohanku, vitamíny v ní obsažené, měli bychom začít u toho základního, a sice u vitamínů skupiny B, jejichž vyšší množství je typické pro všechny obiloviny, pseudoobiloviny i luštěniny. Vitamíny B se tu obvykle nachází ve formě B-komplexu, kde schází pouze vitamín B12, který je doménou spíše živočišných potravin. V pohance naleznete mnoho vitamínu B1, B2 i B3, a vzhledem k tomu, že pohanku nenamáčíme a pouze ji spařujeme horkou vodou, kterou necháme zrna nabobtnat a nevyléváme ji, nebude docházet při její přípravě k významným ztrátám těchto látek.
Dalším důležitým vitamínem v pohance a zároveň antioxidantem je vitamín E, rozpustný v tucích, a dále rutin, označovaný jako vítamín P. Oba tyto vitamíny působí v těle synergicky a vytváří zároveň s vitamínem C „sestavu“ pro podporu regenerace cévních tkání. Pohanka se tedy stará o kvalitu našich cév, mnohem lépe, než syntetické léky.
V pohance je i dostatek vlákniny
Pohanka je celozrnná psudoobilovina, a můžete proto počítat s tím, že v ní naleznete i optimální množství vlákniny. Ukrývá v sobě jak tu nerozpustnou, důležitou pro pravidelné vyměšování (střevní peristaltiku), tak i rozpustnou, kterou se živí symbiotické bakterie v tlustém střevě. Bakterie pomáhají se vstřebáváním mnoha živin z potravy a zároveň chrání střevní sliznice před útoky patogenů. Bakterie ve střevech označujeme za střevní mikroflóru a bez její existence bychom nebyli schopni přežít. Pohanka vlákninu obsahuje jak v tepelně upraveném, tak i syrovém (naklíčeném) stavu.