Asi není třeba říkat, že naše se v naší kuchyni zabydluje stále více smažených pokrmů. A k jejich přípravě jsou potřeba tuky. A je pochopitelné, že ty nejsou nejzdravější, zvláště pak ty živočišné, nehledě na samotný způsob přípravy jídla.
I proto se mnohem častěji používá jejich rostlinná varianta. Ta je považována nejen za zdravější, ale také levnější. Samozřejmě se vše liší v závislosti na tom, z jaké rostliny pochází. Koneckonců, každá má jiné vlastnosti a jiné živiny, a také dává olej jiných kvalit.
Jedním z nejpoužívanějších u nás je pak ten slunečnicový. Důvodem je zde samozřejmě především cena. Je totiž považován za nejlepší kombinaci ceny a kvality. Jistě, ten řepkový bývá ještě o něco levnější, ale ten je považován za nejméně kvalitní.
Pravdou je, že slunečnicový olej má poměrně široké použití. Můžeme jej využít ve studené kuchyni, například při přípravě salátů, i třeba ke smažení. I proto je tak rozšířený. Jen málokdo se ovšem zajímá o to, jak může ovlivnit slunečnicový olej zdraví člověka.
Staré pořekadlo, že jsme to, co jíme, totiž platí, ať se nám to líbí, nebo ne. Proto je záhodno se zajímat, zda nám právě tento typ oleje neškodí. Jistě, rostlinné tuky jsou všeobecně považovány za zdraví prospěšné, avšak existují výjimky.
Pravdou je, že ačkoliv určité pozitivum má, například vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, stejně jako některé vitamíny a další tělu prospěšné látky, většina z nich se tepelnou úpravou ničí. To samozřejmě platí pro všechny typy olejů a tuků. Přesto se bez nich v kuchyni zkrátka neobejdeme.
Pokud tedy chceme svému zdraví skutečně prospět, pak nejlepším řešením je smažení z kuchyně prakticky zcela vypustit, a rostlinné oleje používat výhradně k přípravě salátů. Tak z nich získáte skutečně nejvíce. A věřte, že vaše tělo vám za to rozhodně poděkuje.