📦Moc se omlouváme, ale z důvodu velkého množství objednávek, může být expedice opožděná. 📦 Doprava ZDARMA při nákupu nad 1 000 Kč

Semínka stromů

Jak mě zasadit Javor babyka

Přesně tak, jedná se o velmi přizpůsobivý a nenáročný druh javoru, kterému ani mráz neublíží. Velmi často se používá na výsadbu živých plotů, proto se například i více vidí v městském prostředí. Také je skvělou pastvou pro včelky.

Jak si vypěstovat javor babyku ze semínka?

Nejprve je nutné semínka připravit na samotný výsev do půdy, a ač se to zdá prapodivné, tak musí do chladu, ale má to samozřejmě svůj smyl. Semena se vystaví tak chladným teplotám, protože jim to bude nahrazovat přirozené zimní období a tím se zvýší klíčivost

  • Semena se vloží do substrátu, písku nebo rašeliny a vloží do chladničky, ideální teplota by měla být 2–4 °C.

  • Musíte je zde nechat přibližně 90–120 dní.

  • Hlídejte správnou vlhkost.

Jakmile je ukončena stratifikace, je možné semena vysadit do substrátu s dobrým odvodněním. Javor babyka je sice hodně odolný a přizpůsobivý podmínkám, ale přece jenom mu dopřejte výsev na jaře a slunné až polostinné stanoviště.

Preferuje dobře propustnou půdu, ale na druhou stranu skvěle zvládne i sucho. Ideální je na živý plot, protože perfektně zvládá manipulaci, řezy a tvarování.

Jak mě zasadit Javor mléč

Je pravdou, že se jedná o velmi nenáročný strom a tak je jednoduché ho najít dokonce i jako nálet na různých místech u tratí, dokonce i zdí domů nebo běžně v listnatých lesích. Dokonce není problém si ho od semínka vypěstovat na své zahradě, ačkoliv ono to tak jednoduché také není.

Jak si vypěstovat javor mléč ze semínka?

  • Semena javoru mléč vyžadují stratifikaci v chladných podmínkách při teplotě 2–4 °C.

  • Vložíte je do sáčku se substrátem, rašelinou nebo pískem a necháte je při této teplotě po dobu 3-4 měsíců.

  • Je nutné mít substrát neustále vlhký.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy, tento proces je nezbytný pro překonání dormance semen. Zvýší se i samotná klíčivost.

Pro výsadbu je ideální jarní doba a hloubka výsevu by se měla pohybovat v rozmezí 2-3 cm, kdy je lehounce zasypte zeminou. Vzdálenost mezi jednotlivými semeny držte okolo 5 cm.

V podstatě se nejedná o nenáročný strom, tudíž ho lze přesadit jak do lehké půdy, tak i do štěrku. Na pH nároky nemá, ale rozhodně na něj nezapomínejte s dostatečnou vláhou, protože vlhkou půdu miluje. Také si dejte pozor na jaře na to, abyste větší stromek neořezávali, protože jinak bude rojit sladkou šťávu z ran a tím se bude oslabovat, což rozhodně žádný zahradník nechce.

Jak mě zasadit Jasan ztepilý

Vypěstovat si vlastní strom ze semínek není nemožné, ale na druhou stranu bude zapotřebí trpělivost a rovněž i důslednost. Ovšem odměnou zase bude to, že jste si vlastnoručně vypěstovali jasan ztepilý, který vám bude nejen dělat radost, ale poskytne i jiné služby.

Jak si vypěstovat jasan ztepilý ze semínka?

Nejprve je nutné semínka připravit na samotný výsev do půdy.

  • Semena vyžadují dvojí stratifikaci, což je klíčový krok.
    - první fáze je teplá stratifikace s teplotou 20-30°C po dobu 2-3 měsíců, kdy semena vložíte do sáčku, kde máte připravený vhodný substrát. Může se jednat o písek nebo rašelinu.
    - druhá fáze je studená stratifikace s teplotou 2-4°C po dobu 3-4 měsíců, což je ideální mít uložené v lednici.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy.

Ideální pro výsadbu je přirozeně jarní období a ani zde nic neurychlíte, než vám totiž semínka vyklíčí, tak to může klidně trvat několik týdnů.

Připravte si propustný substrát, což může být zahradní zemina a písek. Hloubka výsevu by se měla pohybovat okolo 1 až 2 cm. Pokud budete vysazovat semínka u sebe, dejte jim prostor v rozmezí 3 – 5 cm.

Jasan ztepilý není vůbec náročný, dá se říci, že se mu daří v jakékoliv půdě, ale samozřejmě pokud mu dopřejete slunné místo a mírně kyselou a vlhkou půdu, tak se vám za to rovněž odmění. Můžete tak získat velmi zajímavou solitéru v zahradě.

Jak mě zasadit Buk lesní

Vypěstovat si svůj vlastní strom, to je výzva a u buku to platí dvojnásob. Jenomže to chce dodržet správný postup, jak se postarat o semínka a následně i o jeho výsadbu. Vyžaduje to nejen důslednou péči, ale také pravidla a velkou trpělivost.

Jak si vypěstovat buk ze semínka?

Nejprve je nutné semínka připravit na samotný výsev do půdy.

  • Nejdříve musíte semena namočit na 24 hodin do vlažné vody.

  • Po 24 hodinách následuje proces zvaný studená stratifikace. To značí, že namočená semena vložíte do sáčku, kde máte sterilní písek nebo substrát.

  • Takto připravená semena dáte na 60–90 dní do lednice s teplotou kolem 4 °C.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy.

Ideální pro výsadbu je přirozeně jarní období a ani zde nic neurychlíte, než vám totiž semínka vyklíčí, tak to může klidně trvat několik týdnů, až měsíců.

Je nesmírně důležité vybrat vhodné místo, kde bude mít buk lesní spíše polostín. Také je nutné mu zajistit správnou půdu, která by v tomto případě měla být vždy vlhká, dobře provzdušněná a obsahovat dostatek minerálních látek. Tento substrát se dá zakoupit, čímž budete mít jistotu, že pořídíte semínkům skutečně kvalitní zázemí.

Hloubka výsevu by se měla pohybovat okolo 2–3 násobku velikosti semene, což může být okolo 2 až 3 cm. Pokud budete vysazovat semínka u sebe, dejte jim prostor v rozmezí 5 – 10 cm. Sazenice se přesazují většinou až poté, kdy se objeví například až 4-6 pravých listů. Velmi opatrně pracujte s kořenovým systémem.

Jak mě zasadit Javor klen

Javor klen je právě jedním ze stromů, kterým nevadí ani -30 °C, což je velmi pozitivní pro pěstování v naší lokalitě. Vypěstovat si ho můžete bez problémů ze semen, avšak to bude chtít dávku trpělivosti a také důslednosti.

Jak si vypěstovat javor klen ze semínka?

  • Semena javoru klen vyžadují stratifikaci v chladných podmínkách při teplotě 1–5 °C.

  • Vložíte je do sáčku se substrátem nebo pískem a necháte je při této teplotě po dobu 90–120 dní.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy, tento proces je nezbytný pro překonání dormance semen. Zvýší se i samotná klíčivost.

Semena se poté vysévají do dobře odvodněného substrátu a nejlépe na jaře. Hloubka výsevu se doporučuje 2-3 cm a v rozestupu 5-7 cm.

Javor klen má rád slunné místo, ale neuškodíte mu ani vysazením do polostinného místa. Půda musí být s mírně kyselým, až neutrálním pH. V zahradě vám poskytne příjemné zátiší a hlavně mu nedělá problémy naše podnebí, což je další přínosný benefit.

Jak mě zasadit Bříza bělokorá

Bříza bělokorá rozhodně není neznámým stromem v naší oblasti. Je totiž celkem hojně rozšířená po celém území Evropy. Je skutečně nenáročnou a odolnou dřevinou, kterou si bez problémů lze snadno vypěstovat i ze semínek.

Jak si vypěstovat břízu bělokorou ze semínka?

Můžete se pustit do pěstování břízy bělokoré dvěma způsoby.

1. za pomoci stratifikace

  • Semena břízy vyžadují stratifikaci v chladných podmínkách při teplotě 0-5 °C.

  • Vložíte je do sáčku se substrátem, rašelinou nebo pískem a necháte je při této teplotě po dobu 3-4 měsíců.

  • Je nutné mít substrát neustále vlhký.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy, tento proces je ideální pro překonání dormance semen. Zvýší se i samotná klíčivost.

2. bez stratifikace

  • Než provedete výsev, tak okolo března, tak musíte semena nechat máčet ve vodě 48 hodin.

  • Následně je smíchejte s pískem a vysejte do vlhké půdy bez zásypu.

  • Záhony musíte udržovat vlhké, aby semena neuschla.

V klidu je nechte klíčit a přesazujte, až když mají první lístky. Bříza bělokorá není náročná na pěstování a má ráda mírně vlhké půdy s přídavkem humusu. Přesazování moc ráda nemá, tak je dobré si při prvním přesazení určit, kde se jí bude dařit.


Jak mě zasadit Líska turecká

Výhodou dnešní doby je i to, že si můžete zakoupit semena lísky turecké a vypěstovat si takto jedinečnou dřevinu. Bude to vyžadovat trpělivost a také důslednost, ale nakonec pokud vše dodržíte tak jak máte, tak vaši zahradu bude zdobit jedinečná líska se zajímavými plody.

Jak si vypěstovat lísku tureckou ze semínka?

  • Semena lísky umístěte do sáčku nebo nádoby s vlhkým pískem nebo rašelinou.

  • Sáček uzavřete a dejte do chladničky při teplotě 2–5 °C na dobu 2-3 měsíců.

  • Určitě je nutné hlídat stále vlhkost.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy.

Nejlepší je zasít takto připravená semena na jaře, kdy budete mít připravený substrát, který bude dobře propustný. Můžete použít směs zahradnického substrátu a písku. Semena zasaďte do hloubky přibližně 2-3 cm a mírně je zakryjte zeminou.

Pokud budete mít více semínek, uložte je do půdy v rozestupu 10-15 cm.

Pokud budete přemýšlet o vhodném místě, tak lísce turecké dopřejte slunné místo nebo alespoň polostín. Jakmile rostliny vyrostou a mají několik pravých listů, můžete je přesadit na trvalé místo do zahrady.

Mladé rostliny lísky turecké lze přesazovat na jaře nebo na podzim. Ujistěte se, že volíte místo s dobrou drenáží a slunečním světlem.

Jak mě zasadit Lípa velkolistá

Není žádný problém si vysadit na své zahradě lípu, jen to bude chtít dodržet nějaký přesný postup a zvládne to v podstatě každý. Příprava semen lípy velkolisté na samotné klíčení vyžaduje speciální postup, který zajišťuje, že semena přežijí a vyklíčí ve vhodných podmínkách. Tato metoda obvykle zahrnuje několik kroků, včetně stratifikace a přípravy substrátu.

Jak si vypěstovat lípu velkolistou ze semínka?

V dnešní době nemusíte složitě semínka sbírat venku a ošetřovat je. Právě se zakoupenými semeny se pracuje daleko rychleji a snadněji.

  • Semena lípy vykazují dormanci a ke klíčení potřebují tzv. stratifikaci, což je období chladu, které simuluje přirozené venkovní podmínky.
    - Studená stratifikace: semena umístěte do sáčku nebo nádoby s vlhkým pískem nebo rašelinou. Sáček uzavřete a dejte do chladničky při teplotě 2–5 °C na dobu 4 až 6 týdnů. Určitě je nutné hlídat stále vlhkost.
    - Přírodní stratifikace: pokud je to možné, můžete semena nechat přirozeně přes zimu venku, aby podstoupila zmrazování a rozmrazování. Tento postup ale vyžaduje, aby semena byla chráněna před ptáky a jinými zvířaty. Také by mohlo být větší riziko nákazy.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy.

Než se pustíte do výsadby, tak je nutné připravit vhodný substrát. Ideální je kvalitní zahradní substrát nebo směs rašeliny a perlitu. Udržujte pH substrátu mírně kyselé až neutrální, což značí pH 6-7.

Semena vysazujte na povrch substrátu a jemně je zatlačte, aby se dostala do kontaktu se substrátem. Není nutné je hluboce zasazovat. Po výsadbě substrát mírně vlhčete.

Lípa velkolistá má ráda světlé místo, ale zase takové, které bude chráněné před přímým slunečním zářením. Ideální teplota pro klíčení je kolem 18–22 °C. Semena začnou klíčit tak kolem 2–4 týdnů.

Jak mě zasadit Habr obecný

Habr obecný je velmi dobře tvarovatelný listnatý strom, který je známý po celé Evropě. Díky jeho pružnosti se dá skvěle využít i jako živý plot, který je mimochodem velmi odolný. Zajímavostí je, že například staré listy začnou opadávat v momentě, kdy se objevují nové, mladé svěží a zelené lístky.

Jak si vypěstovat habr obecný ze semínka?

  • Semena habru obecného vyžadují stratifikaci v chladných podmínkách při teplotě 2–5 °C, tak je to nejlepší v tom, že to napodobuje zimní podmínky, které jsou nezbytné pro aktivaci klíčivosti.

  • Vložíte je do sáčku s vlhkým substrátem, rašelinou nebo pískem a necháte je při této teplotě po dobu 30 - 90 dní.

  • Až uplyne tato doba, tak jsou semena připravena na samotný výsev do půdy, tento proces je nezbytný pro překonání dormance semen.

Semena se poté vysévají například do směsi rašeliny a perlitu. Hloubka výsevu se doporučuje 1-2 cm. Ke klíčení semena potřebují teplotu kolem 15–20 °C. Můžete je umístit na světlé místo, avšak vyhněte se přímému slunečnímu svitu, který by mohl substrát přehřát.

Pak již jen stačí zajistit pravidelnou zálivku, aby substrát zůstával vlhký. Na přesazení je čas, musíte počkat, až budou sazenice dostatečně silné a vyvinuté.

Habr obecný je nenáročný na půdu i stanoviště. Je skutečně velmi přizpůsobivý, tudíž mu nevadí ani příliš teplé počasí nebo dokonce mráz.