Kalifornské žížaly - kbelík 5500 ml
Kód: 6174Detailní popis produktu
Upozorňujeme! - zasílání žížal je ovlivněno vnější teplotou, zasíláme pondělí až čtvrtek! Tímto opatřením se snažíme vyhnout úhynu žížal během přepravy. Ideální denní a noční teplota pro žížaly je 0-25°C. V případě vyšších či nižších teplot, není možné objednávky s žížalami zasílat.
Toto větší množství žížal napomáhá rychlejšímu a jistějšímu rozběhu vermikompostéru! Násada kalifornských žížal do kompostu vám zajistí správný rozběh nového kompostéru nebo vermikompostéru v bytě a rychle dojde k zabydlení žížal, čož jim umožní se dále množit. Násada obsahuje 500 - 800 kalifornských žížal různé velikosti včetně kokonů, vermikompost, základní krmivo a chvostoskoky (drobní živočichové žijící v symbióze s žížalami). Společně s dodávkou obdržíte podrobný návod jak se o žížaly starat.
Kalifornská žížala (Eisenia andrei) je speciálně vyšlechtěný druh určený speciálně ke spotřebě biologického odpadu. kalifornské žížaly jsou menší než v Česku obvyklá žížala hnojní, a dorůstá tak délky 5 až 8 cm. Žížala kalifornská se nekříží s běžnou žížalou hnojní a drží se v místě, kde mají dostatek potravy, tedy ve Vašem kompostu. Nehrozí tak zamoření blízkého okolí.
Chovat žížaly můžete v běžném zahradním kompostéru, v menším bytovém vermikompostéru, nebo si můžete vermikompostér vyrobit. Správné podmínky pro kalifornské žížaly jsou teplota od 0 °C do 35 °C a vlhkost mezi 55 -70 %. Správně založení vermikompostér s žížalami nezapáchá, tudíž není důvod se obávat mít vermikompostér v bytě.
Krmivem pro žížaly kalifornské se může stát cokoli organického, tedy to můžou být zbytky ovoce, zeleniny, kávová a čajová sedlina (lógr), výlisky z hroznů či jablek, skořápky od vajíček, sláma, seno, posekaná tráva, hnůj, podestýlka a další. Nebojte se jim podávat plesnivějící a hnijící ovoce a zeleninu, rozloží všechny bakterie a viry. Kalifornské žížaly jsou výbornými pracanty, 100 g žížal (asi 200 ks) dokáže zkonzumovat až 100 g bioodpadu denně.
Jako odměnu za vaši péči budete po žížalách mít nejenom prvotřídní kompost a zpracované zbytky z kuchyně či zahrady, ale při vermikompostování získáte prvotřídní žížalí čaj - vermifluid. Jedná se o vysoce koncentrované přírodní hnojivo, kterým lze po naředění zalévat veškeré rostliny a zeleninu na zahrádce. Žížalí čaj obsahuje potřebné živiny pro rostliny a takto zalévaná zelenina má bohatší úrodu, roste rychleji a obsahuje více vitamínů a minerálů.
Co dělat, když začne být z kompostu lepkavá zapáchající hmota?
Jak bylo popsáno výše, optimální vlhkost kompostu pro žížaly je 55 až 70 %. Kompost nesmí být příliš suchý a zároveň nesmí být příliš mokrý. Častým problémem u malých vermikompostérů je, že při používání zbytků ovoce a zeleniny například z odšťavňovačů, dojde k přemokření kompostu a začne z něj být lepkavá kašovitá hmota. Správný kompost pro žížaly by měl být vlhký, ale stále sypký. Nesmí se lepit ve větší kusy. Přemokřelému kompostu chybí vzduch a žížaly se začnou uvnitř dusit a uhynou.
Jak tedy regulovat vlhkost? V případě, že je kompost suchý, je pomoc jednoduchá, stačí přidat vodu. Pokud máte někde hotový kompost, stačí přemokřený kompost promíchat s již hotovým sušším kompostem. Ale v případě příliš mokrého kompostu je zapotřebí vlhkost zredukovat přidáním suchého savého materiálu, který se časem také zkompostuje. Ideální je pro žížaly seno, sláma, suché stonky, suché listy, větší slupky z brambor a jiné zeleniny, hobliny, štěpka a recyklovaný karton (například ruličky od toaletního papíru nebo proložky od vajíček). Důležité je do kompostéru dostat vzduch, tedy vkládat materiál na větší kousky.
Nenechte se ovlivnit fámou! Koluje jistá fáma, že čím menší kousky, tím rychleji se materiál zkompostuje. Toto platí jen do jisté míry. Nesmíme zapomenou na přístup vzduchu, který je ke kompostování a pro žížaly tolik potřebný. Příliš malými kousky zamezíme přístup vzduchu. Vhodné jsou tedy slupky z ovoce a zeleniny, případně zkažené ovoce a zelenina na nejméně centimetrové kousky a větší. V žádném případě zbytky nestrouhejte, nemixujte či něco podobného a odpad z odšťavňovačů vkládejte po menších dávkách.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
To nejcennější, co každý z nás vlastní, je pevné zdraví. Jestliže nám schází, nic nás nedokáže rozveselit tak, jako uzdravení. Abychom si zdraví uchovali i do vysokého věku, je ovšem zapotřebí mu věnovat náležitou pozornost. To už zjistili mnozí z nás, kteří nakupují potraviny převážně ve specializovaných obchodech (e-shopech) se zdravou výživou.
Pod tímto pojmem lze shrnout velmi široký rozsah zboží – luštěniny, ořechy a semínka, celozrnné obiloviny a těstoviny, sušené ovoce, kompoty, džemy, mouky, másla a krémy, müsli, sirupy, soli, proteiny, superpotraviny, vitamínové doplňky, přírodní sladidla, mořské řasy, koření, limonády, a dokonce i přírodní čisticí prostředky.
Velmi bohatý sortiment produktů zdravé výživy, který se neustále rozrůstá, poskytuje i obchod Naklíčeno. Snaží se většinu zboží nabízet v BIO kvalitě, plodiny pěstované šetrným a přirozeným způsobem, a nabídnout vám to, co neobjevíte v běžném supermarketu.