Co je to rutin a kde jej nalézt

Rutin je látka, kterou naše tělo využívá k obnově cévního systému. S dostatkem rutinu, přijímaného ve stravě, se udržují naše krevní tepny, žily a vlásečnice v perfektním stavu, jsou dostatečně pevné a zároveň měkké, poddajné a pružné. Rutin také brání ukládání LDL cholesterolu na vnitřních stěnách cév, čímž snižuje riziko vzniku mozkových mrtvic a infarktů. Mimo jiné řeší i popraskané žilky při krvácení z nosu a tlumí i nástup křečových žil.

Pohankový med

Velmi dobrý zdroj rutinu je pohanka, ovšem v plodech, které se konzumují jako pseudoobilovina, se ho vyskytuje mnohem méně, než v květech. Pohankový med je dobrým zdrojem rutinu, nevýhodou je, že se jedná o málo rozšířený druh medu. Pěstitelé pohanky a výrobci pohankového medu jsou však naštěstí nadšenci, kteří dbají o vysokou kvalitu svých produktů.

Černý rybíz

Plod černého rybízu byl v kuchyních našich babiček považován za jeden z nejzdravějších druhů tuzemského ovoce. Je obrovskou zásobárnou vitamínu C, karotenoidů (provitamínu A) a zejména rutinu. Někteří lidé to vůbec netuší a černý rybíz do svého jídelníčku zařazují až po oblíbenějších plodech, jako jsou jahody, banány nebo broskve. Černý rybíz byste měli konzumovat syrový anebo v šetrně lisovaných plodech v podobě domácího sirupu, rutin je totiž „termolabilní“, při vyšších teplotách se rozkládá.  

Pomerančová dužina

Mnoho lidí je zvyklých odšťavňovat pomeranče na šťávu, ale to je velká chyba. Přicházíte totiž o velmi cenný zdroj rutinu, a tím je bílá dužinatá hmota mezi jednotlivými pomerančovými „měsíčky“ a taktéž těsně pod oranžovou slupkou. Oloupejte si raději pomeranč a snězte jej celý, nebo jej rozmixujte i s dužinou v mixéru, bude tam navíc hodně potřebné vlákniny. A pokud si rádi vyrábíte jablečnou šťávu, rutin se nachází i v jablečné slupce – další důvod, proč sníst jablko celé i se slupkou a vyhodit pouze jádřinec.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení