Co je to rutin a kde jej nalézt

Rutin je látka, kterou naše tělo využívá k obnově cévního systému. S dostatkem rutinu, přijímaného ve stravě, se udržují naše krevní tepny, žily a vlásečnice v perfektním stavu, jsou dostatečně pevné a zároveň měkké, poddajné a pružné. Rutin také brání ukládání LDL cholesterolu na vnitřních stěnách cév, čímž snižuje riziko vzniku mozkových mrtvic a infarktů. Mimo jiné řeší i popraskané žilky při krvácení z nosu a tlumí i nástup křečových žil.

Pohankový med

Velmi dobrý zdroj rutinu je pohanka, ovšem v plodech, které se konzumují jako pseudoobilovina, se ho vyskytuje mnohem méně, než v květech. Pohankový med je dobrým zdrojem rutinu, nevýhodou je, že se jedná o málo rozšířený druh medu. Pěstitelé pohanky a výrobci pohankového medu jsou však naštěstí nadšenci, kteří dbají o vysokou kvalitu svých produktů.

Černý rybíz

Plod černého rybízu byl v kuchyních našich babiček považován za jeden z nejzdravějších druhů tuzemského ovoce. Je obrovskou zásobárnou vitamínu C, karotenoidů (provitamínu A) a zejména rutinu. Někteří lidé to vůbec netuší a černý rybíz do svého jídelníčku zařazují až po oblíbenějších plodech, jako jsou jahody, banány nebo broskve. Černý rybíz byste měli konzumovat syrový anebo v šetrně lisovaných plodech v podobě domácího sirupu, rutin je totiž „termolabilní“, při vyšších teplotách se rozkládá.  

Pomerančová dužina

Mnoho lidí je zvyklých odšťavňovat pomeranče na šťávu, ale to je velká chyba. Přicházíte totiž o velmi cenný zdroj rutinu, a tím je bílá dužinatá hmota mezi jednotlivými pomerančovými „měsíčky“ a taktéž těsně pod oranžovou slupkou. Oloupejte si raději pomeranč a snězte jej celý, nebo jej rozmixujte i s dužinou v mixéru, bude tam navíc hodně potřebné vlákniny. A pokud si rádi vyrábíte jablečnou šťávu, rutin se nachází i v jablečné slupce – další důvod, proč sníst jablko celé i se slupkou a vyhodit pouze jádřinec.

button_kupte-zde