Co je to zdravá strava?

Zdravý životní styl není pouze o dostatku pohybu a zbavení se škodlivých návyků. Je to především o tom, zda svému tělu dáváte takové živiny, které jsou mu prospěšné a pomáhají dobře fungovat celému tělu, včetně vaší psychiky.

  • Přesně určit, co je vlastně zdravá strava, není vůbec jednoduché.
  • Vědci stále přicházejí s novými poznatky a studiemi, a proto není snadné se v této oblasti orientovat.
  • Každý člověk je také jiný a jeho tělo má tedy specifické požadavky.

Jistě se ale všichni shodneme na tom, že potraviny by neměly být zatíženy chemií a měly by být maximálně přírodní a přirozené. Ideální tedy je, pokud vyzkoušíte několik stylů či způsobů stravování a podle toho, který bude mít na váš organismus nejlepší vliv, se rozhodnete. Jedna podmínka je zcela jistě zásadní. Zdravé potraviny by neměly obsahovat umělá sladidla, aditiva, glutamáty a jiné chemicky upravené látky. Strava má být přirozená a přírodní.

Superpotraviny jsou bohaté na vitamíny a minerály

Jednou z možností, jak se zdravě a nutričně vyváženě stravovat, jsou potraviny označené „raw“. Pod tímto pojmem se skrývají potraviny vhodné (nejen) pro vitariány. Což znamená, že se jedná o produkty, které jsou zpracovány šetrně při nízkých teplotách tak, aby nebyly znehodnocené důležité látky. Je také vhodné zaměřit se na takzvané superpotraviny. Do této kategorie jsou zařazovány potraviny obsahující maximálně vysoký podíl cenných živin – vitamínů, minerálů, antioxidantů.

  • Celou řadu superpotravin najdete mezi bobulovinami (borůvky, brusinky, jahody, maliny, ostružiny).
  • Tyto přírodní produkty obsahují kromě vysokého podílu vitamínů a minerálů také vlákninu a antioxidanty, které pomáhají v boji proti nebezpečným volným radikálům.
  • Volné radikály mohou při nadměrné koncentraci způsobit rozvoj závažných onemocnění a výrazně zkracovat naši životní cestu.