Dejte si k snídani raději granolu

Čeká vás náročný den, například stěhování, anebo jste si naplánovali celodenní výlet na kolech, a nechcete odbývat svou snídani, a přitom si dopřát něco, co vás zasytí, dodá energii, bude lehce stravitelné s nízkým glykemickým indexem, a po čem se vám bude dobře pracovat a vyvíjet fyzickou námahu při sportu? Pak si dopřejte granolu, budete na tom mnohem lépe, než ti, co se ubytovali v hotelu s běžným stravovacím režimem.

V hotelích bývá zvykem nachystat snídani formou švédských stolů, které se sice prohýbají pod tíhou mnoha druhů pokrmů, ale rozhodně ne všechny bychom vám mohli doporučit. Kupříkladu dáte-li přednost vaječné omeletě se sýrem, dvěma nožičkám párku a šálku černé kávy s mlékem, budete unavení a váš trávicí systém přetížený, což se projeví i na vaší špatné náladě.

Granola k snídani je naopak to, co vám náladu pozvedne, a co vás povzbudí k činorodosti. Co vlastně granoly obsahují?

Obiloviny – základ granoly tvoří celozrnné obiloviny ve formě vloček, například ječných, špaldových nebo ovesných. Obiloviny jsou pochopitelně celozrnné, tudíž v přirozené podobě, jakou nám poskytuje příroda.

Sušené ovoce – do granoly se přidávají různé druhy sušeného ovoce. K těm nejzdravějším ovocným kouskům se řadí ovoce lyofilizované, tedy sušené mrazem, přičemž si v této podobě uchová nejvíce vitamínů a ostatních látek.

Ořechy a semena – nemohou tu chybět lískové či vlašské nebo piniové oříšky, kešu ořechy, mandle a arašídy. Co granola, to odlišné složení, a to jak co se týče ovoce, tak i ořechů.

Zapékáním se zlepší stravitelnost – víte, co provádí někteří makrobiotici? Pro zlepšení stravitelnosti a využitelnosti živin z tučných semen, zejména ořechů a slunečnicových semínek, tyto plody praží. Element ohně je i součástí zapékané granoly, zapékání je důležitý proces, s nímž získají jednotlivé ingredience kromě vyššího potenciálu živin i na výraznější chuti.