Nakoupit tunu oříšků a mít je doma třeba ve sklepě je teoreticky možné, ušetříte za dopravu a na množstevní slevě zcela nepochybně, ovšem není to dobrý nápad. Pamatujte, že tyto přírodní zdroje mají omezenou trvanlivost i při velmi šetrném skladování.
Jak je správně skladovat – v ideálním případě v polyetylenových zip sáčcích, odkud lze vytlačit maximum vzduchu, aby nedocházelo k rychlé oxidaci. Podmínkou k úspěchu je také temno, sáčky s oříšky ukládejte mimo denní světlo, např. do uzavřeného prostoru regálů kuchyňské linky nebo spíže.
Celá semena vydrží déle – pamatujte na to, že když zakoupíte např. mletý mák, ten byste měli spotřebovat co nejdříve, jakékoli mechanické poškození původního plodu jej okamžitě začne rozkládat. Mletý mák vám zabalený vydrží doma několik týdnů, po otevření sáčku však jen několik dnů. Naopak celá maková zrnka (tepelně neupravená) můžete bezpečně skladovat třeba celý rok.
Nejdéle doma vydrží bez úhony, tedy hlavně bez oxidace (žluknutí tuku) celé plody v původním stavu, tedy především celé lískové ořechy, slunečnicová semínka, lněné semínko, dýňová semínka, a to přibližně 10 – 12 měsíců. Kratší dobu pak vyloupané vlašské ořechy, cca 7 měsíců. Pokud nakupujete semena upravená pražením, např. arašídy, ty vydrží ve slupce doma cca pět měsíců, bez slupky zhruba 4 měsíce. Pražení sice zvyšuje jejich stravitelnost, ale po této tepelné úpravě začíná zmiňovaný proces degradace semen. Nepražené arašídy ve slupce vydrží déle, než vyloupané vlašské ořechy.
Nezapomínejte na pravidelné revize
Výše uvedená doporučení mají jen informativní charakter, do hry totiž vstupuje více faktorů, např. i vzdušná vlhkost, zdroje, odkud semena pochází, jak s nimi bylo zacházeno při sklizni a transportu atd. Proto se vyplácí čas od času, zhruba jednou za dva měsíce provést komplexní revizi a zkontrolovat stav svých zásob.
Oxidované plody se žluklým tukem poznáte poměrně snadno, mění se jejich chuťové vlastnosti a také obvykle hořknou. Někteří lidé je přirovnávají k zatuchlině, jako kdybyste je právě vynesli ze starého vlhkého sklepa. Pokud se vám jejich chuť „nezdá“, raději je zlikvidujte a nedávejte je ani domácím mazlíčkům na zkrmení, ublížili byste jim i sami sobě.
Dobrý tip je při koupi si vždy poznamenat datum, od kdy je máte doma, např. tučným lihovým fixem na sáček, takto máte jasný přehled, jak dlouho je skladujete.