Imunitu si podepřete i naklíčenými semínky

Lidé v minulosti jedli více rostlinné stravy a přesto byli zdravější, netrpěli tolik alergiemi, chřipka pro ně nepředstavovala problém a dost možná by si jejich organismus lépe poradil i s koronavirem. Uvědomte si, že člověk dříve také více fyzicky pracoval a přesto se dožíval vysokého věku.

Jistě, že si za mnoho chyb můžeme sami, hlavně chemizací potravin, nevhodným hnojením polí a průmyslovými pochutinami a sladkostmi atd., ale máme také širší možnosti a více zdrojů, s nimiž lze pracovat celoročně. Zároveň můžeme čerpat z moudrosti těch, co tu byli před námi, a jednou z nich je klíčení semínek.

Každé rostlinné semeno je zárodkem života a lidé to dříve věděli naprosto bezpečně. Byli si vědomi, že jsou v zrnech jakési látky, co jej udržují v kompaktním stavu ještě před tím, než se naskytne vhodná příležitost vytvořit novou rostlinku. Zároveň jim bylo jasné, že když se zrnka namočí do vody, začnou klíčit a tímto procesem se uvnitř začnou tyto ochranné látky odbourávat a pokrm tak bude lépe stravitelný.

Možná si vybavíte jídlo s názvem „pučálka“, je to naklíčený hrách – dobře stravitelný a se spoustou živin. Lidský organismus jej využije na maximum a my můžeme jen dodat, že se klíčením hrachu eliminovala kyselina fytová a další tzv. enzymatické blokátory (inhibitory).

Misky na klíčení

Chcete-li se do klíčení pustit a využít tím do maxima všech benefitů, co nám příroda nabízí, zkuste pro začátek fazolky mungo nebo zmiňovaný hrách. Naklíčené fazolky mungo jsou velmi šťavnaté a pikantní a svou chutí předčí mnohá naklíčená semínka.

Můžete si usnadnit práci miskami z akrylátu se zdravotním atestem, semínka v nich ochotně vzejdou ve více patrech nad sebou, proces klíčení není obtížný, stačí jen nádobky pravidelně proplachovat vlažnou vodou. Měli byste pouze dbát na osvědčený zdroj semen, pokud možno v BIO kvalitě a hlavně, aby semena nebyla sadbová určená na záhon, ta jsou totiž chemicky ošetřena proti škůdcům.  

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení