Jak je to s pitím kávy a účinkem na lidský organismus

Kávu, a stejně tak i zelený či černý čaj, musíte umět pít. Možná vám tento argument připadá směšný, protože přece k pití čaje nepotřebujete žádné extra znalosti a dovednosti, ale ve skutečnosti je to přesně opačně. Kofeinové nápoje je třeba pít v přiměřeném množství, aby jejich stimulační účinek neprobíhal ve strmých křivkách, ale byl zvladatelný. Zároveň je přímo klíčové pít kávu nebo čaj v naprosté psychické pohodě. Neočekávejte, že vás káva do pohody dostane, ta vám ji pouze zesílí stimulací neuronů. Pokud v pohodě nejste, a jste naopak pod tlakem a ve stresu, káva naopak zesílí stresové chování. A proto, kdo má, jak se říká „pod čepicí“, vychutnává si zelený čaj, černý čaj i kvalitní kávu v příjemném a klidném prostředí, nejlépe po práci, v době osobního volna.

Raději Arabicu, než Robustu

Kdo si klade častěji otázku, zda je káva zdravá, měl by se také zajímat o její odrůdu. Ve většině obchodů s potravinami včetně hypermarketů se v regálech s kávou vyskytuje převážně mix odrůd Arabica a Robusta, s převahou Robusty. Stoprocentní Arabicu tu objevíte jen zřídka, a zpravidla bude dražší a označená jako luxusní. 

Arabica je kvalitnější káva, obsahuje přibližně poloviční množství kofeinu ve srovnání s Robustou a je také chuťově výraznější. Káva zdraví vaše i vašich blízkých podpoří tedy spíše v odrůdě Arabica.

Pozor na závislost na kofeinu

Kofein je pro lidský organismus drogou. Má natolik stimulační účinky, že si na jeho pravidelný příjem přivykne, a pak vyžaduje vyšší dávky. U kofeinu to však neznamená takovou drogovou nálož, jako v případě alkoholu, nikotinu v cigaretách, nebo dokonce v tvrdých drogách. Jestliže udržujete pití kávy v denním režimu maximálně dvou až tří šálků, je to dle vyjádření lékařů ještě v normě. Alarmující situace již vniká při pití kávy u šesti a více šálků. Samozřejmě záleží i na síle nápoje, protože slabá káva není totéž, co silné kafe.