Zásoba sušených švestek znamená mít k dispozici ovoce pro mnoho způsobů využití. Švestky si můžete z vlastní sklizně usušit sami, ale ne každý má tuto možnost, a tak jsme my ostatní odkázáni na internetový prodej.
Jak švestky doma uchovávat
Nakupovat sušené švestky se vyplatí na kila. A to doslova, protože vám vydrží při pokojové teplotě i déle, než dva roky. Cukr obsažený v plodech je zároveň vynikajícím konzervantem a nestává se, že by právě švestky napadala hniloba nebo plíseň. Nákup většího množství švestek můžete realizovat i se slevou na dopravu, či dokonce s dopravou zdarma. A jak uchovat sušené švestky?
Snižte oxidaci pro delší životnost – aby vydržely co nejdéle, měli byste švestky (a samozřejmě mnoho dalších druhů ovoce) ukládat do nádob s minimálním přístupem vzduchu. Ideální jsou dostatečně pevné a velké sáčky na zip, odkud snadno vytlačíte vzduch. Vakuované nádoby vhodné naopak nejsou, protože se tím zvýší pravděpodobnost rozmnožování nebezpečných bakterií Clostridium botulinum, v nádobách by proto měl být vzduch v malé míře vždy přítomen.
Máte-li doma plastové dózy, ty jsou rovněž pro skladování švestek ideální. Vyskládáte je do několika vrstev na sebe a takto vám vydrží ve spíži či v kuchyňské lince třeba i tři roky. Důležité je, aby byly dózy dobře uzavřené a nenabíraly vlhkost a pachy zvenčí.
Jak je doma prakticky využít
Sušené švestky patří k nejoblíbenějším druhům sušeného ovoce, protože sušením získají velmi specifickou a výraznou chuť. Můžete je jíst přímo ze sáčku nebo z misky spolu se strouhaným kokosem, mandlemi, lískovými ořechy nebo dýňovými semínky a přijdou vhod při každé příležitosti. Lze je také namočit přes noc do vody, k ránu již budou nasáklé a získají tvar podobný čerstvým plodům. Můžete je pak jíst podobně, jako švestkový kompot, anebo jimi plnit švestkové knedlíky posypané mákem, případně je pokládat na švestkový koláč s drobenkou.