Jak sušit a pražit dýňová semínka

Dýně patří k nejvýživnějším druhům zeleniny a neměli bychom si nechat tuto pochoutku ujít. Jejich sezóna začíná vždy na sklonku babího léta, sklízí se obvykle již na konci září, a kromě chutné dužiny můžeme využít i zdraví prospěšná semena. V každé dýni se jich ukrývá několik desítek, stačí je zbavit dužiny, sušit, vyloupat, opražit a máme na stole pochoutku při sledování televize nebo jako pohoštění pro návštěvy.

81

Jak sušit dýňová semínka

Nejobtížnějším krokem je vždy zbavení semínek měkké dužiny, která se na ně obvykle lepí. Tento proces je snazší provádět pod tekoucí vodou nad cedníkem a omytá semínka následně pokládat na pečící papír rozprostřený na plech. Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku. Skladovat je lze v průběhu celého roku v suchu a mimo dosah přímého slunečního světla.

Jak pražit dýňová semínka

Semínka dýní obsahují velké množství tuku, a proto jsou obtížněji stravitelná. Procesu trávení však může vydatně pomoci pražení. Olejnatá semínka a ořechy lidé pražili již ve starověku, aby zvýšili nejen jejich stravitelnost, ale především nutriční hodnotu. Není to nic obtížného, postačí vyloupaná semínka rozprostřít na teflonové pánvi a pražit je buď nasucho, anebo na tenké vrstvě sádla nebo másla, případně řepkového oleje. Tuková vrstva by neměla být příliš silná, ovšem semínka můžeme i ve vrstvě tuku okořenit vybranými druhy koření, např. tymiánem, oregánem nebo bazalkou. 

Pražení by mělo probíhat pozvolna na mírném plameni zhruba 15–20 minut, podle libosti buď jen lehce orestovaná, nebo vybarvená dozlatova. Nakonec bychom je měli solit mořskou solí, která zvýší využitelnost nenasycených mastných kyselin a samozřejmě také zvýrazní jejich chuť.

button_kupte-zde