Jak opražit dýňová semínka

Namáčení ve slané vodě – indiánské kmeny, např. Siouxové, Mayové a Aztékové, pěstovali dýně a využívali také jejich semínka jako cenný zdroj minerálních prvků a vitamínů. Byli si zároveň dobře vědomi, že jejich stravitelnost podpoří sůl, proto namáčeli semínka po sklizni dýní ve slané vodě. Tím se zároveň zvýraznila jejich chuť, ale především zablokovaly rostlinné antinutrienty – inhibitory enzymů, které mohou způsobit citlivějším jedincům trávicí problémy. Koncentrace soli by měla být poměrně vysoká, zhruba dvě polévkové lžíce v půl litru vody, a semínka v ní ponechte alespoň 24 hodin.

80

Kořenící přísady – samotná sůl dá vyniknout jejich chuti, je však možné je také podle libosti okořenit. Můžete zkusit sladký způsob se skořicí ve spojení s malým množstvím strouhaného muškátového oříšku, anebo podpořit slanou chuť sušeným česnekem, chilli papričkami, pepřem, sojovou nebo worcestrovou omáčkou. Na závěr je můžete obalit v řepkovém nebo olivovém oleji.

Pražení na pečícím papíru nebo na pánvi – nechte semínka vyschnout na papírové, případně hadrové utěrce, nasypte je na pečicí papír nebo teflonový povrch tak, aby se vzájemně nepřekrývala, a za stálého míchání je z obou stran nechte pražit. Můžete to provést několika způsoby: Buď na pánvi, což je nejjednodušší metoda, anebo v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia. Po pěti minutách semínka otáčejte, pražit stačí zhruba 20 minut, aby nebyla příliš spálená. Jistou možností je také grilování, kdy se elektrická trouba nastaví na program „gril“, tam postačí kratší doba přípravy, přičemž jsou obvykle semínka křupavější. Jejich křupavost také zvýrazní sůl z namáčení ve slané vodě. Někteří lidé je také nechávají pražit v mikrovlnné troubě po dobu zhruba dvou až tří minut.

button_kupte-zde