Kaktus, který chutná a pomáhá? To je nopál!

Konzumovat kaktus by jen tak někoho nenapadlo. A přesto to není špatný nápad! Opuncie neboli nopál je významným zdrojem živin, které dokázali ocenit již dávní obyvatelé Mexika. Takže pokud se někdy ocitnete v Americe anebo ve Středozemí, kde opuncie také rostou, tak je jednoznačně ochutnejte!

Opuncie neboli nopál jsou Evropanům známé od objevení Ameriky, ovšem místní zvyk jejich plody konzumovat se v Evropě ujal až mnohem později. Nyní můžete plody opuncií čas od času na pultech místních zelinářství objevit i vy a rozhodně se vyplatí si je dopřát – jen pozor na trny!

63

Nopál je pozoruhodný z výživového hlediska. Dokáže člověka dokonale zasytit a dodat mu potřebnou energii, a přesto je jeho kalorická hodnota velice nízká. Najdeme v něm hodně vlákniny, vitamíny A, B i C, minerály, jako jsou vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, zinek a selen, také pektin, 17 druhů aminokyselin včetně těch esenciálních (ty jsou pro lidské tělo významné, neboť si je neumí samo vyrobit), a také alkaloid berberin, a dokonce i další živiny.

A právě od obsažených látek se odvíjí účinky nopálu na zdraví člověka:

Nopál podporuje trávení, neboť díky vysokému obsahu vlákniny čistí střeva a bojuje proti zácpě. Vláknina člověka výborně zasytí. Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. A ještě navíc zklidňuje nervovou soustavu.

Pokud jste zklamaní, že se ve vašem okolí žádné plody kaktusů nevyskytují, tak nezoufejte. Na nopál můžete ve skutečnosti narazit na mnoha různých místech, aniž byste o tom věděli.

Díky zajímavé výživové hodnotě se prášek z nopálu přidává do pečiva – na pultech pekáren už běžně můžete narazit na pečivo z nopálové mouky, které je přirozeně bezlepkové.

Nopál se využívá i v kosmetice, neboť hydratuje a chrání pleť.

A můžete si ho užít i doma – když si koupíte nopálový prášek, můžete ho přidávat do jídla anebo z něj rovnou i péct.

button_kupte-zde