Kombucha není Kombu

Kombuchu někteří lidé přezdívají zázračnou houbou, to je ovšem omyl, související zřejmě s tvarem rosolovité hmoty, který pozorujeme uvnitř nádoby. Ve skutečnosti se jedná o zdraví prospěšné bakterie a některé kvasinky, kumulující se do houbovitého, poměrně kompaktního tvaru. Těmto organismům se říká symbiotické, neboť v lidském organismu nejen, že přežívají, ale vykonávají mnoho prospěšných funkcí, například pomáhají lépe využít ze stravy různé vitamíny a likvidují patogenní zárodky některých chorob. Díky symbióze nás, hostitelů, a bakterií či kvasinek, jsme vitálnější, pozitivněji uvažujeme, jsme aktivnější a činorodější a také pomaleji stárneme.

Oddálení stárnutí byl také jeden z hlavních důvodů, proč se Kombucha užívala již ve starověku, zejména v Japonsku, Číně a také v Rusku. A pokud se domníváte, že Kombu je totéž, co Kombucha, není tomu tak, Kombu jsou mořské řasy, známé i pod názvem Kelp.

Čím je Kombucha prospěšná

Probiotika – probiotika známe z různých zdrojů, např. z jogurtů nebo z fermentované sóji (Tempeh), jsou to právě ony symbiotické mikroorganismy, které pomáhají lépe zužitkovat potravu, aniž by k tomu naše tělo muselo vynakládat mnoho energie.

Vitamíny skupiny B – béček, jak se jim souhrnně říká, je v Kombuše několik, např. B1 až B3, B6 i B12, potřebujeme je např. ke správné funkci nervové soustavy a využívání mechanismů minerálních látek, přijímaných ve stravě. Jsou jedním ze základních kamenů buněčné výživy.

Antioxidační vlastnosti – fermentační proces se postará i o vznik látek, bránících kyslíkovým volným radikálům v těle narušovat jeho integritu. Fermentace je také zdrojem slabé kyseliny octové, která je prospěšným antibakteriálním činidlem, ovšem pouze tehdy, dodržujete-li správné dávkování.

Pamatujte, že kolonie přátelských bakterií jsou prospěšné, pokud nejsou přemnožené, a přehánět to s nimi by mohlo vyvolat i trávicí obtíže.

button_kupte-zde