Kombucha není Kombu

Kombuchu někteří lidé přezdívají zázračnou houbou, to je ovšem omyl, související zřejmě s tvarem rosolovité hmoty, který pozorujeme uvnitř nádoby. Ve skutečnosti se jedná o zdraví prospěšné bakterie a některé kvasinky, kumulující se do houbovitého, poměrně kompaktního tvaru. Těmto organismům se říká symbiotické, neboť v lidském organismu nejen, že přežívají, ale vykonávají mnoho prospěšných funkcí, například pomáhají lépe využít ze stravy různé vitamíny a likvidují patogenní zárodky některých chorob. Díky symbióze nás, hostitelů, a bakterií či kvasinek, jsme vitálnější, pozitivněji uvažujeme, jsme aktivnější a činorodější a také pomaleji stárneme.

Oddálení stárnutí byl také jeden z hlavních důvodů, proč se Kombucha užívala již ve starověku, zejména v Japonsku, Číně a také v Rusku. A pokud se domníváte, že Kombu je totéž, co Kombucha, není tomu tak, Kombu jsou mořské řasy, známé i pod názvem Kelp.

Čím je Kombucha prospěšná

Probiotika – probiotika známe z různých zdrojů, např. z jogurtů nebo z fermentované sóji (Tempeh), jsou to právě ony symbiotické mikroorganismy, které pomáhají lépe zužitkovat potravu, aniž by k tomu naše tělo muselo vynakládat mnoho energie.

Vitamíny skupiny B – béček, jak se jim souhrnně říká, je v Kombuše několik, např. B1 až B3, B6 i B12, potřebujeme je např. ke správné funkci nervové soustavy a využívání mechanismů minerálních látek, přijímaných ve stravě. Jsou jedním ze základních kamenů buněčné výživy.

Antioxidační vlastnosti – fermentační proces se postará i o vznik látek, bránících kyslíkovým volným radikálům v těle narušovat jeho integritu. Fermentace je také zdrojem slabé kyseliny octové, která je prospěšným antibakteriálním činidlem, ovšem pouze tehdy, dodržujete-li správné dávkování.

Pamatujte, že kolonie přátelských bakterií jsou prospěšné, pokud nejsou přemnožené, a přehánět to s nimi by mohlo vyvolat i trávicí obtíže.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení