Nebojte se vyzkoušet méně známé bezlepkové obiloviny

Quinoa – představuje významný zdroj proteinů, sacharidů, vitamínů a minerálů zejména pro obyvatele Jižní Ameriky, kteří Quinou pěstují tisíce let. Její výhodou je výborná stravitelnost a výživná hodnota, hodí se i pro osoby nemocné, rekonvalescenty, děti, i seniory. Můžete jí konzumovat v podobě celých zrn, nebo jako vločky. Quinoové vločky jsou skvělou volbou pro zdravou snídani, zvláště před sportovním výkonem, před odchodem do náročného zaměstnání, nebo před dalekou cestou, např. na dovolenou.

Pohanka – je to bezlepková, velmi výživná a cenná obilovina, která se pěstuje převážně ve Francii, v Číně, a na úrodné půdě východní Evropy, především na Ukrajině a v Rusku. V pohance se nachází mnoho výživných látek, mezi nimi také rutin, který zpevňuje cévy a významně snižuje krevní cholesterol. Proto lze tuto plodinu doporučit každému jako prevenci vůči mozkovým příhodám a srdečně cévním chorobám (např. infarktu myokardu). Pohanka má specifickou chuť, která každému nemusí vyhovovat, proto ji lze přidávat třeba do polévek, anebo kombinovat s jinou obilovinou, např. s rýží.

Jáhly – výhodou této bezlepkové obiloviny je neutrální chuťový vjem, což v praxi znamená, že ji lze využít na slaný i sladký způsob. V makrobiotice jsou jáhly součástí většiny sladkých dezertů, ovšem nemusíte vyznávat přímo makrobiotiku, abyste si na nich pochutnali i vy. Mohou se zapékat do dortů, vytvářet z nich sladké kaše, přidávat je k pudinku, ke zmrzlině, do kompotovaného či čerstvého ovoce. Výborně vyniknou v kombinaci s broskvemi, mangem, nebo jahodami, či lesním ovocem.

Jako příloha se hodí i k omáčkám s masem a k bezmasým pokrmům, např. k fazolím, podtrhnou chuť zelného salátu, můžete je zapékat jako rizoto, přidávat k nim sojový Tempeh nebo Tofu. Podobných receptů jsou na Internetu stovky. Jáhly lze konzumovat jako vločky v podobě kaší, anebo je vařit ve formě celého zrna.