Neočekávejte u rostlinné stravy výsledky ze dne na den

Syntetické léky, vyvíjené na určité tělesné obtíže, zpravidla účinkují velmi rychle a ulevují např. od bolesti a nepříjemných pocitů tak, aby pacient zbytečně nestrádal. U rostlinných přípravků, doplňků stravy, a samozřejmě i u přirozené zdravé výživy (celozrnných obilovin, luštěnin, zdravých tuků, ovoce a zeleniny) však dochází v našem těle k působení pomalému a postupnému, tzv. synergickou formou – komplexně na celý organismus.

Syntetická versus přírodní léčiva

Z rostlinných přírodních léčiv organismus čerpá mnohem více látek, než ze syntetických preparátů, a ty distribuuje do patřičných míst – tam, kde je to zapotřebí. Využívá je k obnově buněk na základě naší DNA tak, aby tělo bylo nejen v dobré kondici, ale stále revitalizováno a regenerováno. (Jedním z příkladů tohoto procesu je třeba situace, kdy se řízneme nožem do prstu, a v tu chvíli okamžitě začíná proces obnovy tkání - stačí jen přiložit obvaz, aby byla rána pokud možno sterilní, a aby se zastavilo krvácení. Zbytek už náš organismus zvládne sám – bez pomoci.)

Kdo si tento proces uvědomuje, dobře pochopí, že vlastně stačí našemu tělu dodávat všechny potřebné živiny, a ono se bude uzdravovat samo. Pochopitelně je nutné vědět, jaké živiny, a odkud je čerpat.

Nežli sáhnete po chemických lécích, které synergicky nepůsobí, ale pouze lokálně (a mnohdy mají nežádoucí efekt na jiných místech), zvolte raději cestu přirozenou, kterou nám nabízí příroda v podobě semen, ořechů, mnoha druhů obilovin a luštěnin, zeleniny, ovoce včetně šetrně sušeného, a také v podobě doplňků stravy, tzv. superpotravin, jako jsou např. adaptogenní byliny Ženšen, Rozchodnice růžová, Ashwagandha, zabírající na stres a hormonální dysbalanci. Do této kategorie patří i rostliny a ovoce na podporu imunitního systému a detoxikaci, např. Ostropestřec mariánský, Kustovnice čínská, Rakytník řešetlákový, Třapatka nachová (Echinacea purpurea) atd.