Pití zeleného čaje vám prospěje víc, než pivo

Češi jsou přeborníci v pití piva, to se ví již dávno, a naše země je dokonce ve světové špičce i v počtu pivovarů v přepočtu na počet obyvatel. Někomu mohou tyto statistické údaje vnést úsměv na rty, ale moudří lidé si uvědomují, že to rozhodně není důvod k radosti. Pravidelná konzumace alkoholu je totiž jednou z nejzávažnějších příčin zdravotních problémů.

Dejte si místo půllitru vychlazeného piva zelený čaj

Jaký poskytuje zelený čaj účinky, bylo prokázáno již před staletími, a jedním z nich je ochlazování organismu. V tomto smyslu dokáže zastoupit i vychlazenou čepovanou „desítku“, a to i tehdy, budete-li jej pít horký. Zároveň však neobsahuje žádný alkohol, takže jej můžete nabídnout i dětem, seniorům i řidičům, kteří se potřebují v létě vnitřně ochladit. Přijde to vhod zejména na cestách v průběhu letní dovolené.

Kofein (tein) urychluje metabolismus spalování tuků – kofein obsažený v zeleném a černém fermentovaném čaji se nazývá tein a účinkuje v organismu podobným způsobem, jako při konzumaci kávy. Jeho prokazatelnou vlastností je urychlování rozpadu tukové tkáně oxidačním procesem, což napomáhá k udržování optimální hmotnosti. Neznamená to však, že je to zázračný lék na hubnutí, je to pouze pomocník.

Antioxidační působení katechinů – v zeleném čaji se vyskytuje poměrně velké množství těchto látek, které v organismu vychytávají volné kyslíkové radikály a zabraňují tak předčasnému stárnutí. Urychlují regeneraci, brzdí rozvoj zánětů a napomáhají likvidovat imunitnímu systému cizorodé buňky včetně těch, co se zvrtly v nádorové bujení.

Podpora bdělosti – kofein je známý stimulant nervové soustavy, ale měli bychom znát některá pravidla, abychom jej využívali ku prospěchu, a ne opačně. Jestliže si dopřejete šálek kvalitního zeleného čaje, bude vás lépe udržovat v bdělém stavu, což je výhodné zejména v průběhu dne za sníženého slunečního svitu. Neměli byste jej však pít před spaním, aby se tím nezabrzdila produkce melatoninu, potřebného pro vydatný spánek. Dobrý nápad není ani pití kávy nebo čaje při stresu, protože stimulace nervové soustavy ještě zvýší vylučování stresových hormonů a stresu se pak budete obtížně zbavovat.