Pochutnejte si na máku, je zdravý

Mák se pěstuje již mnoho tisíc let, a pokud si odmyslíme ten technický, s vysokým procentem obsahu opiátů, jde o jednu z nejúžasnějších plodin, které tato planeta zná. Je to totiž superpotravina s enormním obsahem hořčíku, vápníku, železa, zinku, mědi a dalších prvků, které jsou silně zásadotvorné. Mák je perfektní regulátor překyselení organismu také díky kyselině olejové, nenasyceným mastným kyselinám omega-3 a omega-6, vysokému obsahu vitamínu E a navíc je chutný, a může být zdrojem lepší nálady. Doporučuje se užívat při depresích, při návalech stresu a při velkém fyzickém vypětí, např. při sportu. Významný je i jeho vysoký obsah vlákniny, takže není takový „hřích“ občas sníst makové buchty z necelozrnné mouky s nízkým obsahem vlákniny.

K čemu se mák hodí

Makové buchty, koláče, záviny – víte, že Česká republika je největším pěstitelem, exportérem a také spotřebitelem máku na celém světě? Tento světový primát by nám mohli závidět doslova všichni lidé, protože mák je skutečně superpotravinou, která zaslouží mimořádnou pozornost. V naší zemi se mák stal běžnou součástí jídelníčku již dávno, zejména ve staročeských buchtách a koláčích, k nimž později přibyly i záviny. Dnes se vyrábí i pečivo z celozrnné mouky, které je přínosnější.

Švestky s mákem – kombinace švestek s mákem je jedinečná a skutečně delikatesní. Můžete si ji dopřát v kynutých knedlících, ve škubánkách, v listovém závinu i v těstovinách, a to opět z celozrnných surovin. Vynikající je i švestkové pečené müsli s mákem a s ovesnými vločkami.

Kaše s mákem – na Internetu naleznete spoustu receptů na makové kaše ovesné, jáhlové nebo ječné.

Makové mléko – to si snadno vyrobíte sami z máku, namáčeného přes noc, přičemž druhý den ráno tuto směs rozmixujete, případně dochutíte javorovým sirupem nebo třtinovým cukrem či melasou se skořicí.