Pochutnejte si na máku, je zdravý

Mák se pěstuje již mnoho tisíc let, a pokud si odmyslíme ten technický, s vysokým procentem obsahu opiátů, jde o jednu z nejúžasnějších plodin, které tato planeta zná. Je to totiž superpotravina s enormním obsahem hořčíku, vápníku, železa, zinku, mědi a dalších prvků, které jsou silně zásadotvorné. Mák je perfektní regulátor překyselení organismu také díky kyselině olejové, nenasyceným mastným kyselinám omega-3 a omega-6, vysokému obsahu vitamínu E a navíc je chutný, a může být zdrojem lepší nálady. Doporučuje se užívat při depresích, při návalech stresu a při velkém fyzickém vypětí, např. při sportu. Významný je i jeho vysoký obsah vlákniny, takže není takový „hřích“ občas sníst makové buchty z necelozrnné mouky s nízkým obsahem vlákniny.

K čemu se mák hodí

Makové buchty, koláče, záviny – víte, že Česká republika je největším pěstitelem, exportérem a také spotřebitelem máku na celém světě? Tento světový primát by nám mohli závidět doslova všichni lidé, protože mák je skutečně superpotravinou, která zaslouží mimořádnou pozornost. V naší zemi se mák stal běžnou součástí jídelníčku již dávno, zejména ve staročeských buchtách a koláčích, k nimž později přibyly i záviny. Dnes se vyrábí i pečivo z celozrnné mouky, které je přínosnější.

Švestky s mákem – kombinace švestek s mákem je jedinečná a skutečně delikatesní. Můžete si ji dopřát v kynutých knedlících, ve škubánkách, v listovém závinu i v těstovinách, a to opět z celozrnných surovin. Vynikající je i švestkové pečené müsli s mákem a s ovesnými vločkami.

Kaše s mákem – na Internetu naleznete spoustu receptů na makové kaše ovesné, jáhlové nebo ječné.

Makové mléko – to si snadno vyrobíte sami z máku, namáčeného přes noc, přičemž druhý den ráno tuto směs rozmixujete, případně dochutíte javorovým sirupem nebo třtinovým cukrem či melasou se skořicí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení