Impostor syndrom: Co to je a koho postihuje nejčastěji?

Canva - Impostor syndrom

Neustále zpochybňujete svoje úspěchy a přisuzujete je náhodě? Necítíte se dost dobří a máte dojem, že si nezasloužíte žádné uznání? Pak možná trpíte impostor syndromem neboli syndromem podvodníka. Jak se ale tohoto nepříjemného vnitřního přesvědčení zbavit?

Syndrom podvodníka vám nedovolí si užít jakýkoliv úspěch, ať už je pracovní nebo osobní. A týká se i oblasti redukce hmotnosti. Pojmenovat ho dokážeme sice až od roku 1978, je však jisté, že lidé se s ním potýkají už mnohem déle. 

Které skupiny jsou k impostor syndromu náchylnější?

  • Ženy,
  • studenti,
  • ambiciózní lidé,
  • kreativní lidé.



Co impostor syndrom zhoršuje a jak mu čelit?

 

Co impostor syndrom zhoršuje?

Jak syndromu čelit?

Když se neustále porovnáváte s ostatními.

Uvědomte si, že o svých slabých stránkách víte a pracujete na nich. Svoje silné stránky využívejte ve vlastníj prospěch.

Když se obviňujete za to, že se vám něco nepovedlo přesně tak, jak jste chtěli.

Založte si deníček a každý den si napište tři věci, které se vám povedly. Čas od času se ohlédněte zpátky a zjistíte, kolik skvělých věcí jste už dokázali.

Když věříte, že každý váš úspěch je jenom náhoda.

To, co umíte dnes, jste se nenaučili za jeden den. Je to výsledek několika let práce a neustálého osobního rozvoje.

Když se hroutíte z neúspěchu.

Přitom právě neúspěch je důležitá součást posunu. Vnímejte chyby jako příležitost ke zlepšení.

Když si dopředu v hlavě tvoříte ty nejhorší scénáře.

Udělejte to naopak. Vysněte si ten nejlepší možný scénář a pak se k němu snažte co nejvíce přiblížit. Pozitivní myšlení je základ.

Když neumíte přijmout pochvalu a výsledky svojí práce zlehčujete.

Nechte se pochválit vlídným slovem, říkejte „díky“ namísto „ále, to nic nebylo“ a pokud vám přijde pěkná reakce na vaši práci písemně, udělejte si výstřižek a vytvořte si složku, kam si budete pochvaly ukládat. 



To, jak sami sebe vnímáme a způsob, jakým se dokážeme radovat z úspěchů, může být proces na několik měsíců i let. Buďte k sobě laskaví a trpěliví a pokud cítíte, že to nedokážete sami, vyhledejte pomoc mentora. 

Výživový poradce

Takovým mentorem na cestě k lepšímu pocitu z každého dne může být i váš výživový poradce, který se dokáže vžít do vašich pocitů, pochopit překážky a pomoci vám je překonat.

 

Vyberte si svého poradce ještě dnes

(Zdroj obrázků: one2onediet.cz a shutterstock.com)