Pod pojmem zdravý životní styl rozumíme množinu více prvků, které vedou k udržení zdraví až do vyššího věku, a mohli bychom je tedy považovat za přirozené. Součástí tohoto procesu je i jídelníček, ale především porozumění některým teoretickým znalostem v tomto směru.
Kyselé není kyselinotvorné
V mnoha zdrojích se můžete dočíst, že některé potraviny nejsou pro konzumaci vhodné, protože svou kyselostí překyselují organismus. Toto je ale nepřesné, protože překyselení je stav, kdy v těle vznikají odpadní kyselé metabolity v důsledku konzumace nikoli kyselých, ale kyselinotvorných potravin. Jedním z příkladů je pálení žáhy, která většinou vzniká v důsledku nedostatku kyseliny solné anebo při přejídání, kdy kyselina solná nestíhá potravu natrávit, a v žaludku se objevují odpadní kyseliny. Silně kyselinotvorný je například rafinovaný cukr, přitom chutná sladce, nikoli kysele. Naopak silně zásadotvorná je čerstvá zelenina a některé druhy ovoce, například pomeranč, grapefruit nebo citron, které jsou samy o sobě povahy kyselé převahou organických kyselin.
Co s vámi udělá rafinovaný cukr
Bílý rafinovaný cukr (například řepný) je zdrojem sacharózy a lidské tělo ji neumí využít jinak, než rozštěpením na fruktózu a glukózu, k tomu ovšem potřebuje sáhnout do vlastních minerálových a vitamínových rezerv. Cukr nás tedy v podstatě okrádá o vitamíny skupiny B a také o hořčík a vápník. Jestliže tento stav trvá delší čas, tělo chřadne a je náchylné na celou řadu onemocnění. Proto se doporučuje jako sladidlo použít med nebo hnědý cukr, případně rostlinné kvalitní sirupy, a zvýšit příjem ovoce včetně sušeného, které je zásadotvorné.
Oxidativní stres – častá konzumace sladkostí s rafinovaným cukrem vyvolává v těle oxidativní stres, dochází k projevům rychlého stárnutí buněk volnými kyslíkovými radikály, proto se také bílému cukru říká „bílý jed“.