Quinoa – královna mezi bezlepkovými pseudoobilninami

Tajuplné slovo, v našich končinách ještě před dvaceti lety zcela neobvyklé. Tato plodina se do povědomí strávníků rozšířila hlavně díky Internetu, neboť ji do svého sortimentu zařazují specializované obchody se zdravou výživou. Vlastnosti této pseudoobilniny jsou však natolik významné, že by se měla stát jednou z hlavních složek potravy současného lidstva.

Známá neznámá Quinoa

Je bezlepková – naši předkové si s lepkem dokázali poradit hravě, neboť konzumovali pšenici špaldu, žito a ječmen v podobě celých zrn, ale díky průmyslovému zpracování mouky, zbavené povrchových vrstev, se alergie na lepek (a nejen na lepek) začaly šířit v populaci jako mor. Quinoa lepek neobsahuje a může našemu trávení výrazně ulehčit. Je dobře stravitelná a díky tomu vhodná i pro osoby nemocné a s dietními režimy.

Je velmi výživná – Quinou můžeme zařadit mezi superpotraviny, tedy takové, jejichž obsah živin převyšuje běžné suroviny v obchodech. Výborná stravitelnost a mnoho výživových prvků jsou atributy, s nimiž obstojí i u sportovců a lidí těžce manuálně či psychicky pracujících. Quinoa velmi rychle zasytí, dodá energii a přitom má tolik vlákniny, že nevykazuje vysoký glykemický index, takže ji mohou i diabetici.

Mohou ji i malé děti – udržet správný jídelníček u malých dětí tak, aby jim jídlo chutnalo a zároveň jim bylo prospěšné, není snadné. S Quinoou to jde, můžete z ní připravit pokrmy sladké i slané a hlavně vydatné pro formující se dětský organismus. A nezapomeňte, že každou pozitivní drobnost v životě, kterou svým ratolestem poskytnete, vám v budoucnu vrátí.

Má neutrální chuť – to je značná výhoda, neboť se dá ochutit mnoha způsoby. Schází-li vám inspirace, stačí nahlédnout do receptů na internetu. Quinoou můžete zastoupit rýži, jáhly, brambory i obilné vločky a tím jídelníček zas o něco vylepšit.