Víte, co jíte?

Každý z lidí musí nevyhnutelně jíst. Bez toho by každý dříve či později opustil naši společnost a odebral se na onen svět. Kam se samozřejmě nikomu normálně uvažujícímu nechce. Jenže ať si to uvědomujeme nebo ne, někdy se smrti přibližujeme i tehdy, když jíme. A to když se stravujeme nezdravě. Je totiž nesporným faktem, že u lidské potravy není důležité jenom její množství, ale i složení.

Z toho, co jíme, bychom měli získávat pokud možno jenom to, co je nám k životu potřeba. Měli bychom se stravovat tak, aby byl zajištěn optimální přísun energie, abychom ani neumírali hlady, ani netrpěli škodlivou obezitou. A nejen to. Měli bychom získávat i žádoucí vitamíny, i minerály, neměl by chybět třeba dostatek vlákniny. Jenže je tomu vždycky tak? Bohužel ne.

Co je v naší stravě bohužel nejednou obsaženo? Mnohdy jenom minimum toho, co je nám prospěšné, a naopak kdeco, co nám škodí. A co byste zřejmě dokázali vyjmenovat i vy sami. Někdy je naše strava plná nežádoucího tuku, někdy je v ní příliš cukru, někdy jsou tu i pochybnosti vzbuzující aditiva, třeba barviva, dochucovadla či umělá sladidla. A čím více jíme toho nezdravého na úkor kvality, tím je to pro nás horší. Protože co nám neprospívá, to nám škodí. A co nám škodí, to znamená předzvěst zdravotních problémů. A to nám také může zkrátit život a snížit jeho kvalitu.

A jsme vydáni negativnímu vlivu potravin napospas, protože si ve svém obchodě nemůžeme moc vybírat? Tak to určitě ne. I kdyby v celém našem okolí nikdo zdravou stravu nenabízel, na internetu ji určitě seženeme. A to dokonce i na jednom jediném webu hezky pohromadě. A v takovém internetovém obchodě seženeme i čerstvou nebo jen minimálně upravenou potravu plnou pouze těch nejkvalitnějších živin. Které našemu zdraví určitě prospějí.

A tak je jenom na nás, budeme-li si nadále huntovat zdraví nebo přejdeme k tomu, co nám je prospěšné.