Vyznáte se v ořeších

Co ořechy obsahují a proč je jíst

Ořechy patří k nejcennějším přírodním plodům, které známe. Jestliže vám nic neříkají, anebo je znáte jen ve vanilkových rohlíčcích a pracnách na Vánoce, pak děláte chybu. Měli bychom je mít v jídelníčku každý den, a přitom stačí jen malá hrst oříšků, protože jsou velmi syté a výživné. Obsahují zdravé rostlinné tuky (mastné kyseliny), vitamíny skupiny B a vitamín E a mnoho minerálních a stopových prvků.

Tepelná úprava

Ořechy patří k obtížněji stravitelným potravinám, ale nemějte obavy, že by je vaše tělo nedokázalo natrávit. Mnohem obtížněji stravitelné je například červené maso. Chcete-li ovšem ořechy trávit lépe, postačí lehké opražení na pánvi. Můžete využít i granolu, což jsou zapékané obilné vločky s oříšky a sušeným ovocem. Ořechy se samozřejmě hodí i pro výrobu cukroví, dortů a zákusků, přičemž tepelná úprava degraduje pouze malou část živin.

Druhy ořechů

Vlašské ořechy – jsou královnou mezi všemi druhy ořechů oříšků a semínek. Najdete v nich ideální poměr nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6, což je velmi cenné zejména pro nervovou soustavu, mozek a srdce při prevenci a léčbě civilizačních chorob včetně těch nejvážnějších.

Lískové ořechy – jsou jedny z nejchutnějších oříšků, a jsou dobrým zdrojem manganu a hořčíku. Hodí se do ořechových směsí se sušeným ovocem a také k čokoládovým pochoutkám a zmrzlinám. Podporují krvetvorbu a posilují paměť.

Kešu – vynikají svou svéráznou nasládlou chutí a kombinace zdravých tuků a velkého množství provitamínu A z nich činí výborného pomocníka pro regeneraci oční tkáně, nehtů, vlasové pokrývky a pokožky.

Mandle – zejména syrové mandle obsahují velmi cenný olej s převahou vitamínu E, což je silný antioxidant, prodlužující náš věk, a napomáhající k buněčné regeneraci.

Para – velice chutné a syté para ořechy jsou skvělé pro zdravou pokožku, nehty a vlasy a pro posílení mozkové činnosti, ovšem obsahují mnoho selenu, a tím se nesmíte předávkovat. Proto jezte denně maximálně dva středně velké para ořechy.

Piniové ořechy – jsou vlastně semínka šišek borovic pinie. Obsahují mnoho železa i dalších minerálů a jsou výborně stravitelné i v syrovém stavu.

Makadamové ořechy – tento exotický plod, původem z Austrálie, se dnes dováží i z Havajských ostrovů. Jsou velmi chutné, téměř nežluknou, a proto jsou velmi dobrým pomocníkem při získávání přírodních antioxidantů v podobě vitamínu E. Jsou to ale nejdražší ořechy na světě.

Pistácie – kdo by neznal pistáciovou zmrzlinu nebo pistácie solené v misce pro zdravé mlsání. Patří k nejchutnějším oříškům a semínkům, a samozřejmě jsou také zdravé, jako všechny výše jmenované druhy.