Březová voda je díky svým blahodárným účinkům opěvovaná již po celá staletí. I když jí v posledních letech z regálů většiny drogerií pomalu vyhnaly jiné produkty, někde v koutku rohu se bude vždycky schovávat několik lahviček s touto lehce zaklenou tekutinou. Březová voda na vlasy je ten nejčastější způsob, za kterým pro ní do lékárny míříme. Na vlasy má totiž přímo blahodárný vliv.
Březová voda není vlastně nic jiného než březová míza. Většina z nás už se s podobným produktem někdy v minulosti setkala u našich babiček nebo prababiček. Tento na první pohled nenápadný produkt je velmi účinný pomocník v boji s lupy nebo vypadávání vlasů. Používá se v nezředěném stavu přibližně jednou až dvakrát týdně. Vlasy je před aplikací vhodné umýt vysoce čistícím šamponem a následně tuto účinnou kúru aplikovat přímo ke konečkům, kde jí zapracujeme bříšky prstů. Pokud nás trápí nějaký závažnější problém, je možné kúru opakovat i několikrát za týden. Březová voda ale zvládne mnohem víc, než vyřešit tyto dva základní problémy s pokožkou hlavy.
Jak získáváme březovou vodu?
Březová míza se nachází pod povrchem stromu, je proto zapotřebí narušit kmen stromu. Jinak se k této blahodárné vodě nedostaneme. Do kmenu se navrtá menší otvor, do kterého se zasune brčko, pod kterým je nádoba na odkapávání mízy. Následně se tento otvor ošetří, aby nebyl strom náchylnější ke škůdcům a plísním.
Březová voda je vhodná i k přímé konzumaci. Má jemnou, mírně nasládlou chuť a obsahuje celou řadu živin, minerálů a vitamínů. Nesmíme zapomenout na draslík nebo saponin, ten pomáhá účinně bojovat s vysokým cholesterolem v krvi a má protizánětlivý účinek. Skutečně čerstvá březová voda však nemá příliš dlouhou trvanlivost, je zapotřebí ji zkonzumovat do několika málo dní. Březovou vodu můžete najít také v nejrůznější formě sladkých sirupů a šťáv.