Acerola je vydatným zdrojem vitamínu C

Acerola je tropické ovoce, jehož původ souvisí s jedním z nejzajímavějších přírodních biotopů na naší planetě – s deštnými amazonskými pralesy. Dnes se pěstuje i v Asii, převážně v Indii, odkud i do Evropy putují chutné plody, známé také pod názvem „tropická třešeň“.

65

Značné množství vitamínu C

Příjemná, lehce nakyslá chuť ovoce nepochybně souvisí s obrovským množstvím vitamínu C, tedy kyseliny askorbové. V tomto ohledu je jsou účinky aceroly srovnatelné s dvaceti středně velkými pomeranči. Společně s vitamínem C je také významným zdrojem karotenoidů - prekurzoru vitamínu A. Vzájemná součinnost těchto dvou významných látek s vysokou antioxidační aktivitou má velmi pozitivní vliv na naše zdraví.

Je známo, že pravidelná konzumace ovoce s vysokým obsahem antioxidantů chrání tělesné buňky před oxidativním stresem. K oxidaci v organismu dochází v průběhu života z mnoha různých důvodů, nejčastějšími příčinami jsou nedostatek pohybu nebo naopak extrémní adrenalinové sporty, nevhodná výživa s převahou bílého cukru a červeného masa, alkohol, tabákový kouř (včetně oblíbených vodních dýmek), průmyslové exhalace a automobilové spaliny (smog) a samozřejmě i nedostatek odpočinku a spánku, pracovní vypětí, mezilidské konflikty a formy násilí všeho druhu.

Vitamíny a antioxidanty spolupracují i s minerálními prvky, které jsou v acerole obsaženy. Je to především draslík, vápník a hořčík a dále zinek, fosfor, měď, železo, selen a sodík a také některé z vitamínů skupiny B – kyselina listová, pantotenová, niacin a thiamin.

Silný imunitní systém

Čerstvé, případně šetrně sušené, ovocné plody a zelenina obecně přispívají i k posílení imunitního (lymfatického systému). Měli bychom si je dopřávat denně a zařadit je do jídelníčku jako základ stravy. Výživové prvky jsou zde v optimálním poměru, jsou lehce stravitelné a dobře vstřebatelné a zajišťují v organismu úlohu prevence před vznikem různých druhů onemocnění.