Arašídové máslo může být vhodné i pro hubnutí

Arašídové máslo je velmi koncentrovanou potravinou. Obsahuje nejen mnoho výživových prvků v malém objemu, ale také kalorií. Měli bychom tedy k tomuto produktu přistupovat jako k superpotravině, ostatně to platí i pro všechny druhy ořechů a rostlinných semen s vysokým obsahem tuku.

66

Superpotraviny se konzumují v omezeném množství a velmi důležité je, aby byly pokud možno v přírodním složení bez dalších přidaných látek, jako jsou ztužené tuky a rafinovaný řepný cukr. Kvalitní arašídové máslo je prosté těchto přísad a navíc obsahuje dostatek vlákniny, která zvýší pocit sytosti na delší dobu a tím pádem nás nenutí k přejídání. Vláknina je zkrátka přirozený regulátor množství přijaté potravy v průběhu dne. K pocitu sytosti také přispívají proteiny, které tvoří přibližně čtvrtinu objemu arašídů.

Arašídové máslo hubnutí

Arašídy jsou vhodným nutrietem pro zdravé hubnutí za předpokladu, že jimi, spolu s jinými druhy ořechů a semínek, nahradíme alespoň větší podíl nezdravých tuků, tedy především některých druhů uzenin, vepřového bůčku apod. Tuk totiž ve stravě potřebujeme, ale především ve formě nenasycených mastných kyselin, a ty jsou v ořeších a olejnatých semenech zastoupeny v převaze.

Ideální denní porce arašídového másla na dietu je 25 gramů, což jsou zhruba tři až čtyři čajové lžičky. Mějte také na paměti, že arašídy jsou velmi chutné a že stačí jen pouhé dvě lžičky pro dochucení ovesné nebo rýžové kaše k snídani či k svačině. Ideální je arašídy kombinovat s vlašskými ořechy, které jejich chuť ještě zvýrazní, a navíc obsahují velmi cenné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jež jsou zapotřebí pro zdravý vývoj nervové soustavy, mozkové tkáně a cévního systému.

Vhodná je také kombinace arašídového másla s ovocem, a to buď sušeným, nebo čerstvým, případně s vylisovanou šťávou. Máslo může rovněž obohatit sladké dezerty a zmrzlinové poháry, ovšem opět nezapomínejme na jeho množství. Pokud si jej totiž budete dopřávat lžičkou přímo z kelímku, nebude snadné včas přestat, protože chuť arašídů patří ve své kategorii k těm nejvyhledávanějším.

button_kupte-zde