Arašídy pro zdraví a krásu

Obyčejné buráky pro zdraví a krásu? Proč ne! Arašídy a zdraví, to jsou dva pojmy, které spolu korespondují, v těch drobných plodech se totiž skrývá tolik významných látek, že bychom si o nich měli něco povědět. Arašídy jsou často součástí svátečního pohoštění, bývají nasypané v miskách, většinou již vyloupané a solené. Výhodnější je však sáhnout po semenech podzemnice olejné ukrytých ve skořápce a naloupat si je vždy, aby byla čerstvá. Nesvědčí nám ani příliš mnoho soli, protože sodíku v běžné stravě přijímáme spíše nadbytek.

Co nalezneme v plodu pod slupkou, ukrytém v zemi

Aminokyselina tryptofan – tato látka má přímý vliv na tvorbu serotoninu a lze ji považovat za jeden ze zdrojů v prevenci proti depresi a úzkostem. Největší množství tryptofanu se nachází právě v olejnatých semenech a oříšcích, jako jsou slunečnicová semínka, sezam, vlašské a lískové ořechy, mandle, kešu ořechy, a samozřejmě podzemnice olejná. Namísto dortů z cukrárny a průmyslově vyráběných oplatek a sušenek je rozhodně lepší volbou miska plná ořechů, semínek a sušeného ovoce.

67

Vitamíny skupiny B – jsou základním stavebním kamenem výživy a obsahují je takřka všechny přírodní potravinové zdroje. Nejvíce jsou zastoupené v luštěninách, celozrnných obilovinách, semenech a oříšcích, a arašídy zdraví prospěšné nejsou výjimkou. Jsou zapotřebí pro správné fungování nervové soustavy, mozkové tkáně, žláz s vnitřní sekrecí, a pro práci všech vnitřních orgánů. Závisí na nich i kvalita naší pleti a vlasů. Vitamíny skupiny B úzce spolupracují s enzymy, antioxidanty (resveratrolem) a minerály, které v arašídech rovněž nalezneme v bohatém zastoupení.

Zdravé tuky – větší podíl plodů tvoří tuková složka nenasycených mastných kyselin omega-6. Ty jsou sice zdraví přínosné, ale měli bychom je kombinovat s příjmem omega-3, jež jsou obsaženy např. ve vlašských ořeších. Vlašské ořechy spolu s arašídy jsou navíc velmi chutné, lze je chroupat jako ořechovou směs s rozinkami a jiným sušeným ovocem, nebo je rozdrtit v mixéru a sypat je do obilných kaší, k ovocnému jogurtu, anebo do ovocných smoothies a zmrzlin.