Bazalka doputovala z velké dálky
Pokud bychom se chtěli tak trochu podívat na její původ, tak musíme zamířit do Indie a dalších vlhkých tropických míst Asie. Odtud pochází a následně se jí začalo dařit i v jiných zemích. Některé ortodoxní církve z ní připravovali svěcenou vodu a Indie ji považovala za svatou rostlinu. Do Evropy se dostala až v 16. století a Francie ji dokonce považuje za trávu svaté Anny.
A teď jak je to s tím královským kořením. Bazalka má své rodové jméno a to je Ocimum basilicum, původem pochází tento název z řečtiny. Ocimum znamená v překladu vonět a basileus je zase řecky král. Jedná se o jednoletou bylinku, kterou si rozhodně splést nemůžete. Občas se sice chová královsky, protože jí vadí sucho a pak zase někdy příliš velké mokro a dokonce ani zima jí neprospívá, ale jinak se jí daří i v našich podmínkách.
Bazalka a kuchyně
Asi úplně nejčastěji ji vidíme v kombinaci rajčat a mozzarelly. Jako čerstvá bylinka poslouží k dochucení těstovin, rajčatové polévky nebo pizzy. Je rovněž vhodná do bylinkového másla, které se pro změnu podává například ke grilovanému masu, grilované zelenině nebo k bramborám. Rozhodně nic nezkazíte, když si uděláte domácí bazalkové pesto.
Bazalkové pesto
Budete potřebovat 2 šálky čerstvých lístků bazalky, 3 stroužky česneku, 1/3 šálku piniových oříšků, ½ šálku parmazánu, ½ šálku olivového oleje, ¼ lžičky soli. Postup je velmi jednoduchý, všechny suroviny, kromě oleje vložte do mixéru a začnete mixovat. Postupně přilévejte olej a budete mít pesto hotové, až získáte hladší konzistenci. Přirozeně budete mít drobounké kousky, ale to nevadí. Pesto dejte do uzavíratelné skleničky a v ledničce ho můžete uskladnit zhruba týden. Není problém si pesto zamrazit do malých kostiček a poté si vždy můžete rozmrazit pouze potřebné množství.
Bazalka je skutečně jedinečná pomocnice i po zdravotní stránce - na trávení, má protizánětlivé účinky, je vhodná při nachlazení, snižuje krevní tlak a hodí se i na aromatické zdravé bylinné koupele.