Bulgur se hodí i pro některé dietní režimy

Bulgur je pro mnohé strávníky novinkou, s níž se teprve seznamují, a tak se také stává, že se tu a tam někdo z nich začne zajímat o to, zda poslouží i pro dietní účely. Nadváhou a obezitou trpí v naší zemi čím dál více lidí a tento problém se začíná vymykat kontrole zejména tam, kde jsou lidé zvyklí sestavovat jídelníček podle obvyklých zvyklostí s hříchy minulosti, s nimiž se potýkali naši rodiče a prarodiče. Jde zejména o produkty z bílé vymleté mouky a o cukrovinky z řepného bílého cukru. Bílá mouka a bílý cukr jsou výrazně ochuzené o základní živiny, především minerály a stopové prvky, a navíc neobsahují vlákninu, která umožňuje sníst více jídla, než je zdrávo. Díky tomu se lidé přejídají a přebytečnou energii (kalorie) ukládají v podobě podkožního tuku do různých tělesných partií.

Bulgur a dieta - bulgur se vyrábí z celozrnné pšenice, která obsahuje dostatek vlákniny, a tím pádem je to mnohem lepší volba, než bílé rohlíky a bílý chléb. Produkce bulguru spočívá v předvaření pšeničných zrn, které se následně rozmělní na menší kousky a šetrně vysuší. Tím pádem máte k dispozici surovinu nejen zdravou a dietní, ale velmi výživnou a snadno a rychle připravenou.

K přípravě není třeba speciálních úprav ani znalostí, postačí pouze bulgur namočit do studené vody a nechat nabobtnat, anebo jej krátce několik minut povařit, případně nechat dojít pod pokličkou. Můžete jej pak podávat se zeleninou, luštěninami, anebo na sladko s ovocem čerstvým či sušeným, s oříšky a strouhaným kokosem podobně, jako při přípravě kaší z obilných vloček.

Bulgur obsahuje lepek

Bulgur přirozeně obsahuje totéž, co pšenice, tedy i gluten neboli lepek. Nehodí se tím pádem pro přísnou bezlepkovou dietu, ovšem díky obsažené vláknině nepůsobí relativně zdravým lidem takové problémy, jako lepek z bílého pečiva. Bulgur lze tedy považovat i za vhodný zdroj preventivního stravovacího režimu proti celiakii, jejíž příčiny bychom měli hledat zejména v nevyváženém jídelníčku (bílá mouka, bílý cukr), v konzumaci alkoholu, v cigaretách, v nadbytku stresu, ve znečištěním ovzduší (smogu) a v dalších negativních faktorech současného života moderní civilizace.