Bylinky v dnešní době

Ještě naše babičky věděly, že skutečně bylinky jsou pokladem do domácnosti. Z různých částí bylin připravovaly různé směsi a věděly jak je používat nebo která bylina příznivě ovlivňuje lidský organismus, pomáhá proti různým neduhům, podporuje imunitu a dokonce ovlivní pleť, vlasy, oči krev nebo vnitřní orgány. Dříve skutečně platilo rčení: „není bylina, aby na něco nebyla“. Dnes naštěstí nemusíme znát všechny druhy bylinek, jelikož mnoho různých směsí nebo produktů si můžeme jednoduše zakoupit a to i například v podobě tinktur.

Bylinné tinktury

Nejvíce se setkáváme s různými bylinnými čaji, ale nad stranu tinktury jsou účinnější a to především z toho důvodu, že se k jejich výrobě používají převážně živé rostliny, které obsahují maximální koncentraci všech účinných látek. Mimochodem jsou i příjemnější na samotnou konzumaci a bez náročnější přípravy. Nejvíce se osvědčil extrakt z lihu a to z důvodu, že má výborné rozpouštěcí a konzervační účinky. Je pravdou, že podíl na tom bude mít právě i alkohol. Ale nebojte, dávkování je tak minimální, že vás to nijak neohrozí ani to nepoškodí vaše játra.

V případě, že tato skutečnost by vám bránila v použití, lze se zaměřit i na tinktury, které jsou zcela bez lihu. Bylinky se v tomto případě nakládají do glycerolu a i v tomto případě se látky skvěle uvolní. Tato verze bylinných tinktur je vhodnou možností, jak podávat bylinné tinktury i dětem. Právě díky spojení s glycerolem budou nasládlé a také chuťově příjemnější.

Zdravotní problémy a tinktury

Ačkoliv v dřívějších dobách se bylinné produkty spojovaly s doporučením na zdravotní problém, tak v současné době se tato informace nesmí uvádět. Přesto každá bylinná tinktura má své doporučení, aby uživatel byl alespoň trochu v obraze, co by se mohlo ovlivnit používáním těchto produktů, což je správně. Jedině tak by se mohlo dosáhnout efektivního výsledku.