Rostlinná mléka

Pokud patříte mezi ty, kteří se vyhýbají mléku, které pochází ze živočišného zdroje, poté je tu dobrá zpráva pro vás, že se již nemusíte mléka obávat, jen se budete muset poohlídnout po jiné verzi a to rostlinné nebo po produktech, které jsou označeny tím, že jsou bez laktózy. Naštěstí žijeme v době, která nabízí skutečně pestrost potravin a tyto produkty rozhodně na trhu nechybí. Skutečně v hojné míře se lze setkat na pultech obchodů s různými rostlinnými mléky, které rozhodně nemohou být vnímány jako pouhá náhražka. Dokonce i výživoví poradci se k nim staví velmi pozitivně a shodují se na tom, že tyto mléka jsou ideální volbou.

Mléko, které ocení i ostatní konzumenti

Je pravdou, že živočišné mléko nemohou konzumovat jen osoby, které zaznamenali negativní reakci na laktózu, ale patří sem rovněž vegani a lidé, kteří vyznávají zdravý životní styl. Pro ně je ideální možností konzumovat rostlinné verze chutného mléka.

Na trhu se nejčastěji setkáte:

  • Sójové mléko – velmi dobře nahradí kravské mléko, dá se použít i jako přísada do kávy, případně jiných teplých nápojů. Není problém si ze sójového mléka připravit chutný nápoj nebo smoothie. V podstatě se s ním pracuje ve stejném poměru jako s klasickým kravským mlékem.
  • Mandlové mléko – je velmi oblíbené, zajímavá je nízká jeho kalorická hodnota a řadí se i do jídelníčku zdravé stravy. Obsahuje skutečně velmi široké spektrum vitamínů a minerálních látek. V současné době se prodávají dvě verze a to slazené i neslazené. Je dobré si vždy pohlídat zdroj, protože ideální je takové mléko, které je vyprodukované z mandlí. Opět je výborné k přímé konzumaci, ale nevadí ani v tepelné úpravě.
  • Kokosové mléko – tento sortiment není neznámý a dá se zakoupit celkem běžně i v klasických obchodech. Je poměrně hustější, než ostatní varianty, což může být díky obsaženým tukům. Ale na druhou stranu není třeba se jich obávat, jelikož jsou pro tělo jednoduché a velmi rychle se vstřebávají.