Tentokrát se podíváme do trochu jiného šálku chutného čaje. Především spíše se ohlédneme za jiným, ne moc známým čajem, ačkoliv jak letí čas, tak s ním letí i jeho popularita a je zcela možné, že jste i vy zkusili jeho sílu. Nicméně se jedná o čaj Matcha, což v překladu znamená mletý čaj. Je to prakticky velmi jemně namletý prášek, který je vyrobený z mladých celých lístků zastiňovaných zelených čajů.
Co se týká minulosti, tak skutečně nebyl tak známý, jako ostatní čaje, což ani není divu, protože ho především konzumovali buddhističtí mniši při svých obřadech, dále pak samurajové a dalo by se i obecně říct, že svoji oblíbenost mu projevila i šlechta. Ono je pravdou, že to ovlivnila i jeho samotná cenová relace, pro prostý lid to byla velmi drahá záležitost. O tom, ale svědčí například i rok 2002, což není zrovna daleko od nás, kdy například za kilogram kvalitního Matcha čaje se zaplatilo v přepočtu klidně 50 000,- Kč.
Ruční výroba
Za tak vysokou cenou se samozřejmě neskrývaly jen přínosné benefity pro organismus, ale rovněž ruční práce. Díky tomu, že se v současné době přistoupilo na změnu výrobní technologie, tak se tím ovlivnila i cena. Zařazení mlecích strojů do výroby, tak bezpochyby nahradilo tradiční žulové mlecí kameny. Nicméně nemůžeme podceňovat výrobu samotného čaje, která se nedá nijak nahradit a svoje know-how znají jen japonští farmáři. My samozřejmě máme dostupné zdroje jak se čaj Matcha vyrábí, ale skutečně přesnost postupu je o něčem jiném.
Jak poznat kvalitní čaj Matcha
Pokud bychom ho hodnotili podle barvy, tak rozhodně musí mít sytě zelenou barvu. A pokud se zaměříme na chuť, tak poté by měl mít nasládlou a jemnou chuť. Jeho sběr probíhá v květnu a jeho lístky se musí trhat výhradně ručně. Po odvezení do továrny ho čeká ještě dlouhá doba různých procesů, než se dostane k nám. My ho můžeme v podstatě konzumovat jak v teplé, tak studené podobě. Překvapivě se dá připravit i za pomoci šejkru.