Černá čočka pro silové sportovce

K silovým sportům nepatří jen kulturistika, atletika, vzpírání a zápas, ale i kanoistika. Vodáci na umělých kanálech a na hladinách přírodních rezervoárů čerpají mnoho záporných iontů z tamního prostředí, a chtějí-li podat špičkový výkon, musí pro regeneraci a tvorbu svalové tkáně přijímat ve stravě dostatek proteinů, tedy bílkovin. Někteří sportovci se však vyhýbají živočišným zdrojům a dávají přednost rostlinným, které jsou v porovnání s nimi i zdravější, a mnohdy také efektivnější.

Jedním z nejvydatnějších zdrojů rostlinných bílkovin jsou fazole adzuki, fazole červená ledvina a černá čočka beluga.

S černou čočkou se mnozí z vás setkávají poprvé a možná, že k ní nepojímáte takovou důvěru vzhledem k velmi tmavé barvě, která může evokovat cosi podezřelého, ale obavy tentokrát nejsou namístě. Není to ani plesnivá hnědá čočka, ani postižená hnilobou, jde o odrůdu s velmi vysokým obsahem proteinů, srovnatelným s kuřecím masem.

Je velmi dobře stravitelná – je stejně dobře stravitelná, jako kuřecí maso, a zároveň sytá a výživná. Máte tak k dispozici levnější a zdravější variantu proteinového dopingu. Takže pro vaše silové pádlování a veslování naprosto ideální zdroj.

Příloha i pomazánky – na rozdíl od kuřecího masa z ní vyrobíte i skvělou pomazánku na celozrnný chléb nebo bagetu, kterou dochutíte různými variacemi koření a zeleniny, například kari, zázvorem, kajenským pepřem, mořskou řasou, kurkumou, římským kmínem, česnekem, celerem, mrkví nebo červenou řepou. Uděláte něco pro své zdraví a zároveň si pochutnáte.

Obsahuje vlákninu – v žádném mase nenaleznete vlákninu, a to je jeden z významných problémů v jeho trávení. Proto také může často zahnívat ve střevech a způsobovat zdravotní problémy, nebo i závažné choroby. Černá čočka zdraví podpoří vysokým obsahem vlákniny, důležité pro střevní mikroflóru a střevní peristaltiku.

Nejsou v ní stresové hormony – stresové hormony obsažené v mase při násilné smrti zvířat jsou dalším problémem v jídelníčku milovníků masových pokrmů. V černé čočce, ani v žádné jiné, nejsou po stresových hormonech ani stopy.