Bulgur versus kuskus aneb kdo je vítěz

Bulgur vs kuskus je hypotetická otázka, která napadá zvídavé jedince při zkoumání vlivů a obsahu živin jednotlivých potravin na našem talíři. Domníváte-li se, že z těchto dvou soupeřů vzejde jasný vítěz, pak jste vedle, protože bude výsledek nerozhodný.

Těstovina versus obilovina – v první řadě bychom měli jasně vymezit pravidla hry a ujasnit si, že nepoměřujeme stejné či velmi podobné pokrmy, nýbrž obilovinu s těstovinou. Ano, je to tak, bulgur je pouze krátce povařená obilovina, následně rozemletá a usušená, zatímco kuskus je pečlivě připravená těstovina.

Pšenice vs pšenice – kuskus se nejčastěji zhotovuje z tvrdé semolinové celozrnné pšenice, surovina pro bulgur je prakticky stejná. Kuskus se také vyrábí z pšeničné krupice necelozrnné, tuto variantu mohou například nabízet ke konzumaci některé restaurace či čajovny, jde tedy o variantu nepříliš zdravou, kterou byste neměli mít na talíři příliš často.

Rychlost přípravy – tam spíše vítězí kuskus, protože jej stačí zalít vroucí vodou a nechat chvíli pod pokličkou nabobtnat, zatímco bulgur by se měl vařit déle, například čtvrt hodiny, anebo sedm minut a dalších deset minut nechat dojít pod pokličkou. V zásadě jde ale o pokrmy, jejichž příprava ve srovnání s mnoha jinými obilovinami trvá mnohem kratší dobu a nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti.

Množství receptů a pokrmů – jak bulgur, tak i kuskus se dají připravovat ve verzích slaných i sladkých jídel. Existuje tu v podstatě nekonečný počet variací se sušeným ovocem, oříšky, se zeleninou, s luštěninami, s naklíčenými semínky, jako teplé pokrmy nebo vychlazené. V tomto směru máte neomezený počet možností a bude se vám naskýtat i značný počet životních situací, kde si kuskus nebo bulgur užít – doma, v zaměstnání (v kanceláři), na dovolené (v kuchyňce při ubytování v penzionech) atp.