Chuť na sladké nemusí být droga

Neutišitelná chuť na sladké se stává začarovaným kruhem, dokud nepřijdeme na její příčinu. Jestliže je to i váš případ, začněte situaci řešit co nejdříve, neboť může vyústit v diabetes a v překyselení organismu, vedoucí i k závažnějším chorobám.

Jak zahnat chuť na sladké

Vyhněte se bílému cukru – na bílý cukr vzniká návyk a časem se stane, že chuťové pohárky na jazyku otupí a vyžadují větší a větší dávky, aby došlo k chuťovému uspokojení. Přílišná konzumace rafinovaného cukru v různých podobách je jednou z hlavních příčin tohoto neblahého stavu. Jestliže si to uvědomíte a sjednáte nápravu, pak zjistíte, jak sladké mohou být i zdánlivě nesladké potraviny. Dobře markantní je to např. u bylinkových čajů, kupříkladu čaj ze šalvěje je příjemně nasládlý a kdo se láduje sladkostmi a cukrovinkami z obchodů, tomu bude šalvěj připadat mdlý nebo dokonce hořký.

Kombinujte sušené ovoce s oříšky – patříte-li právě vy k takovým lidem a toužíte po změně, pak ji provádějte postupně. Zařazujte do stravy směsi sušeného ovoce s oříšky, mandlemi, arašídy, slunečnicovými semínky, ovoce mezi sebou střídejte podle chuti a můžete využít jak ovocných druhů z naší zeměpisné šířky, tak i exotických sušených plátků ananasu, manga, kokosu, papáji, banánu atd.

Zamyslete se nad vyvážeností vaší stravy – jednou z příčin tzv. vlčího hladu nebo neutišitelné chuti na sladké bývá nevyvážená strava, nedostatek vlákniny, špatné nutriční složení nebo nevhodné zpracování surovin. Možná zapomínáte na to, že je třeba semínka, ořechy a luštěniny předem namáčet, třeba konzumujete mnoho pečiva z bílé mouky, využíváte polotovarů průmyslově zpracovaných, jíte ve spěchu, nemáte vhodný poměr syrové a vařené zeleniny, nezařazujete do stravy potraviny fermentované či kvašené a vhodná prebiotika a probiotika, jako jsou topinambury nebo kefír či bílý jogurt, hodně solíte, konzumujete příliš mnoho masa (zvláště červeného), které obsahuje mnoho stresových hormonů atd.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení