Čím je prospěšná březová voda na vlasy

Březovou vodu znají lidé již stovky let. Je to nektar produkovaný břízou bělokorou v době její jarní aktivity, kdy nasazuje na pupeny a následnou tvorbu listů s vysokým obsahem chlorofylu. Tato velmi cenná a výživná tekutina se sbírá navrtáváním kmene stromů a je velmi důležité, aby celý proces probíhal citlivě. Pokud bychom totiž odčerpali více než dvacet procent tekutiny, strom může i uhynout. Sběr březové vody je tedy do jisté míry srovnatelný s odběrem lidské krve.

Tradice odběru březové vody není rozšířena v České republice, ale především v evropské části bývalých zemí Sovětského svazu, tedy v Litvě, v Lotyšsku, v Bělorusku, v Estonsku, v Moldávii, na Ukrajině, a v Rusku. Nektar je nasládlý a chutný a tamní obyvatelé jej využívají i jako přírodní sladidlo, ovšem největší přínos má pro zevní aplikace na pokožku a zejména vlasy. Lidoví léčitelé ji doporučují jako výživné tonikum při vypadávání vlasů a nadměrné tvorbě mazu a lupů. Používá se po umytí vlasů jako kondicionér, který se vmasíruje do pokožky, a ta se tímto způsobem lépe prokrví a rychleji přijímá živiny z březového nektaru.

Podobné účinky má také březový šampon, který se u nás běžně prodával již za socialismu, ovšem jeho účinnost je ve srovnání s březovou vodou na vlasy pochopitelně nižší. Březovým šamponem však nemůžete nic pokazit.

Co obsahuje březová voda

Je zdrojem biologicky aktivních látek organického původu, které strom vytváří v průběhu čerpání povrchových vod v době jarního tání sněhu. Nejcennější je samozřejmě v zemích, kde není půda kontaminována průmyslovým odpadem, hnojivy a dalšími chemickými látkami. Obsahuje vonné silice, třísloviny, flavonové glykosidy, prekurzory vitamínu A, vitamín C, organické kyseliny, např. kyselinu jablečnou, sacharidy, a různé éterické a aromatické látky a enzymy. Je také významným zdrojem minerálů, jako je vápník, hořčík, železo, zinek a měď.

69