Cizrna pro zdravé hubnutí

Nepodceňujte namáčení cizrny, ani jiných luštěnin. Namáčejte ji nejlépe přes noc na 12 hodin do studené vody, tím započne v semenech proces klíčení a zčásti se v nich eliminují antinutriční složky. Voda se musí slít a namočená zrna důkladně propláchnout a následně vařit ve vodě čisté. V obyčejném hrnci se vaří zhruba hodinu, vhodnější je však využít tlakový hrnec, kde proces vaření trvá podstatně kratší dobu – od „natlakování“ zhruba 17 minut na tom nejmírnějším plameni. Vhodné je také do vody na vaření přidat majoránku nebo saturejku, které pomohou rozložit další antinutrienty.

Na trhu je cizrna k dispozici také uvařená a sterilovaná jako konzerva, ovšem nemáte jistotu, jakým způsobem byla připravena – především, jak dlouho byla máčena, a zda byla vařena v čerstvé vodě. Průmyslově zpracované luštěniny se také nevaří s bylinkami a kořením, co pomáhá zlepšit jejich stravitelnost.

70

Dopřejte si chutnou, zdravou a výživnou pomazánku

Z luštěnin lze připravovat mnoho druhů pokrmů a jeden z nejchutnějších jsou pomazánky. V prodejnách zdravé výživy jsou také luštěninové pomazánky brzy vykoupeny, protože jsou velmi chutné a především zdravé a syté. Svým obsahem vlákniny přispívají ke snižování nadváhy, zvláště ve spojení s celozrnným, nejlépe grahamovým pečivem. Jednou z nejoblíbenějších je pomazánka „Hummus“, je to starověký pokrm původem z Blízkého východu, který dodával sílu, vytrvalost a energii lidem žijícím v pouštních oblastech za vysokých denních teplot ve slunečním žáru.

Cizrna hubnutí

Jaké má cizrna účinky na hubnutí a proč je cizrna zdraví přínosná? Tajemství úspěchu zdravého hubnutí s cizrnou spočívá v jejím složení. Obsahuje velké množství bílkovin (až čtvrtinu hmotnosti), pouze 7 procent tuku, zhruba 55 procent sacharidů s dlouhým glukózovým řetězcem a především v průměru dvanáct procent vlákniny. Je to velmi sytá a vydatná luštěnina, které se díky vláknině nepřejíte. Dodá organismu potřebné živiny a zároveň nepodporuje ukládání podkožního tuku. Ve spojení s dostatkem vhodného pohybu je ideálním společníkem ke snižování nadváhy.

button_kupte-zde