Čím pohostit neočekávanou návštěvu

Možná, že i vám se někdy přihodilo, že na váš domovní zvonek zatlačí neočekávaná návštěva, která má cestu kolem, návštěvu neplánovala, a chce vás jen pozdravit a maximálně na půl hodinky posedět u kávy. Z takových návštěv se ale velmi často vyklube posezení ne na půl, ale na deset hodin, a je-li vhodná příležitost, pak i s noclehem.

Otázkou pak zůstává, čím vaše hosty pohostit, když nemáte zrovna navařeno a chtěli jste se v ten večer jen odbýt chlebem s paštikou a nakrájenými plátky několika rajských jablíček.

Palačinky na sladko

Palačinky ve sladké podobě přijdou vhod a zpestří už tak dobře rozjetý zábavný večer. Máte-li doma celozrnnou pšeničnou mouku, kvalitní domácí džem či bioládu a zakysanou smetanu nebo jogurt, máte vyhráno. Samotná příprava těsta na palačinky není obtížná a suroviny na ně obvykle doma máte, ale klíčové jsou zejména plnící složky, proto se vyplácí mít doma v záloze pár džemů, o kterých víte, že nezklamou, a že také budou chutnat. Další výhodou je, jestliže můžete nabídnout domácí tvaroh, jogurt nebo kysanou smetanu, zakysané mléčné výrobky si můžete vyrábět sami z mléčných kultur a kvalitního alpského mléka.

Palačinky na slano

I zde můžete experimentovat a vyzkoušet některé zajímavé kombinace, například náplň z kysaného zelí doplnit luštěninovou pomazánkou nebo tvrdým sýrem, nejlépe goudou. K palačinkám se dobře hodí i zeleninová obloha z krájených rajčat a papriky, vhodné jsou i sterilované okurky, kukuřice, mrkev a hrášek.

Palačinky lze připravovat i na zahradním grilu, na roztopenou výheň položíte připravenou pánev a můžete se pustit do práce i na zahradě pod pergolou nebo na terase. Palačinky ještě za tepla podáváte hostům průběžně a můžete u toho nerušeně konverzovat, ostatně toto je možné i v kuchyni, jestliže se návštěva posadí přímo k jídelnímu stolu.