Co je Epsomská sůl?

Epsomská sůl získala své jméno po anglickém městě Epsom, kde byla objevena naleziště této krystalické anorganické látky, v tomto případě šlo o vyvěrající sirný pramen. A co je Epsomská sůl? Z chemického hlediska se nejedná o nic jiného, než o síran hořečnatý, a kdo se vyzná pouze v chemii na úrovni znalostí žáků základních škol, nemusí mít vůbec povědomí o tom, o jak důležitou sloučeninu se jedná pro náš organismus.

S Epsomskou solí se můžete setkat v prodeji mezi kosmetickými výrobky a drogerií, a tak se lze domnívat, že to bude zřejmě něco prospěšného pro naši pleť, vlasy či nehty. V tomto smyslu máte plnou pravdu, ale toto je jen pomyslnou třešničkou na dortu pravého významu Epsomské soli. Využívá se totiž pro koupele celého těla nebo jeho částí, zejména chodidel, a to z toho důvodu, abychom vstřebáváním skrze pokožku doplnili do krevního oběhu a následně do všech částí těla a tělesných buněk hořčík a síru.

Oba prvky jsou zásadní pro správné fungování trávení, nervového systému, mozkové tkáně, srdce a cév, jater, ledvin i pohlavních orgánů, a pro budování, regeneraci a zejména relaxaci svalstva celého těla. V okamžiku, kdy začnete s první koupelí, začnete na sobě pociťovat první projevy vstřebávání minerálů, a svým způsobem si tak doma připravíte koupel, obdobnou některým lázeňským procedurám.

Proč užívat hořčík a síru

Jak síra, tak i hořčík jsou součástí lidského organismu, síra je mimo jiné potřebná pro buněčnou regeneraci a odbourávání toxických látek a hořčík je spolu s vápníkem nejdůležitějším kovovým prvkem v organismu. Problém současné doby však tkví v tom, že se snižuje v potravinách obsah hořčíku vlivem nevhodných technologických postupů v zemědělství a potravinářském průmyslu, a tak je velmi žádoucí, až nutné užívat jej ve formě potravinových doplňků, anebo doplňovat právě koupelemi s Epsomskou solí.