Ovesná kaše k snídani je dobrá volba

Také se vám stává, že tu a tam přemýšlíte o tom, co dnes budete vlastně snídat? Někteří lidé to řeší velice svérázně a inspirují se například snídaněmi ve stylu hotelových švédských stolů, které se prohýbají pod tíhou uvařené kávy, vajec na tvrdo, párků, uzeného sýra a podobných velice těžkých jídel, co sice zasytí, ale seberou vám více energie, než ji sami dodají. Váš dopolední víkendový program se pak srazí na kompromisní řešení, takže namísto plánovaného výletu na kole raději posedíte pod pergolou a zahrajete si karty.

Jestliže chcete být fit, udělat něco pro své zdraví a užít si aktivního sportování, které vám ještě pozvedne náladu, dopřejte si raději ovesnou kaši. Možná se vám zdá tento tip příliš fádní, a že tento „pokrm chudých“, jak jsou ovesné vločky občas přezdívány, se nehodí na váš sváteční stůl, ale takovéto neuvážené soudy raději odložte před tím, než se o ovesných vločkách něco dozvíte.

Zázračný Beta glukan

Beta glukanem jsou vločky z ovsa doslova nabité. Jedná se o rozpustnou vlákninu, jeden z rostlinných polysacharidů, jehož antioxidační aktivita je poměrně dobře prozkoumána. Vykonává v našem těle důležitou službu v celé části trávicího traktu, který chrání před rozpadem buněk a významně prodlužuje život a působí omlazujícím efektem. Pravidelná konzumace ovsa, například v podobě ovesné kaše zdraví nejen posílí, ale budete vypadat mladistvě i v pokročilém věku. K tomu všemu jako bonus lepší nálada, poněvadž pročištěný a posílený trávicí trakt je základem boje proti depresím, úzkostem, agresivitě a podobným negativním vzorcům chování.

Na co bychom vás zároveň chtěli upozornit, je primární funkce vlákniny v lidském organismu, a tou je podpora pravidelného vyměšování. Zabráníte tím i velmi závažným chorobám tlustého střeva, jako je Crohnova choroba nebo rakovina tlustého střeva a konečníku. V tomto směru je mnohem lepší jít cestou prevence, protože choroby střev jsou velice nepříjemné a mnohdy mívají fatální konec. Rakovině tlustého střeva podlehl například jeden ze zakladatelů hudební skupiny Rangers (Plavci) Antonín Hájek.