Vodní kefír z Tibi krystalů si můžete připravovat i doma

Tibi je ve společnosti známa jako vodní kefír a již řadu let se počítá mezi oblíbené produkty zdravé výživy. Jedná se o malé minerální krystalky, obohacené kmeny bakterií a kvasinek, které jsou prospěšné našemu zažívání. Bakterie s kvasinkami vytváří fermentovaný nápoj na bázi vody a sladkého ovoce, a tím pádem je vhodný i pro toho, kdo trpí laktózovou intolerancí a nemůže (nebo nechce) konzumovat mléčné výrobky.

Tibi si, podobně jako Kombuchu, můžete připravovat doma sami. Bude k tomu zapotřebí pouze „startovací“ živá kultura, vhodné druhy ovoce, malé množství cukru (nejlépe hnědého) a kvalitní filtrovaná pitná voda zbavená chlóru.

Jak začít

Jakmile si opatříte Tibi krystaly s živými mikroorganismy, nachystejte si tomu úměrnou velikost skleněné uzavíratelné láhve pro samotný nápoj. (Nepoužívejte nádoby kovové ani plastové). Láhev by měla být velká tak, aby v poměru k objemu krystalů bylo uvnitř nádoby desetkrát více objemových dílů vody.

Do jednoho litru vlažné vody o teplotě cca 35 stupňů Celsia nasypte tři plné polévkové lžíce kvalitního hnědého cukru, například třtinového, a do nádoby nakrájejte přibližně hrst sušeného ovoce s vyšším obsahem cukru. Mohou to být sušené švestky, datle nebo rozinky, ale pozor – nesířené, a pokud možno v BIO kvalitě. Tibi krystaly následně propláchněte ve vlažné vodě, jejíž teplota nesmí přesáhnout 42 stupňů Celsia, a vsypte je do nádoby s vodou a ovocem.

Užívání Tibi krystalů, respektive samotného nápoje, je možné až po čtyřech dnech, kdy se dostatečně prosytí fermentací celá nádoba. Nádobu ponechávejte při běžné pokojové teplotě mimo přímé sluneční světlo.

Nápoje je možné užívat samostatně, anebo jako přísadu do ovocných lisovaných šťáv, sladkých kaší či dezertů. Pamatujte také na to, že fermentací vzniká i alkohol, ale pouze malé množství, což bývá většinou akceptovatelné.