Co je to Amarant

Jižní a Střední Amerika jsou oblasti, kde roste celá řada velmi významných zemědělských komodit již tisíce let. Není to vyprahlá pustina a domorodí obyvatelé nejsou natolik hloupí, že by nedokázali těchto přírodních bohatství využít. Vzpomeňme kupříkladu velmi výživnou bezlepkovou obilovinu Quinoa, která již u nás zdomácněla, a jestliže jste ji ještě neochutnali, můžeme vám ji jen doporučit.

V peruánských Andách roste významná adaptogenní bylinka Maca peruánská, která je efektivním bojovníkem proti chronickému stresu a patří k nejoblíbenějším výživovým doplňkům současné doby.

Civilizace Aztéků znala již před sedmi tisíci lety další velmi výživnou a užitečnou rostlinu s názvem Amarant a my bychom se s ní mohli v krátkosti seznámit:

Je to, podobně jako Quinoa, pseudoobilovina, a vykazuje velmi podobné složení a vlastnosti. Najdete v ní základní živiny, jako jsou proteiny, složité sacharidy, zdravé tuky a vlákninu a kromě toho velké množství minerálních prvků, především železa. Organické železo prospívá lidem chudokrevným ale samozřejmě i každému, kdo podporuje vegetariánskou či veganskou stravu. Kromě železa je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku a zinku. Amarant je velmi dobrým zdrojem látky zvané skvalen, je to silný antioxidant vhodný jako pomocník při všech civilizačních chorobách, např. diabetu, srdečně cévních a mozkovým příhod nebo rakovině. Skvalen také reguluje tzv. špatný krevní cholesterol.  

Amarant neobsahuje lepek a je velmi dobře stravitelný, je ovšem lepší jej nejprve namočit do vlažné vody, aby se uvolnila vazba s kyselinou fytovou. Teprve pak pocítíte jeho sílu, je totiž velmi vydatný a vhodný i pro sportovce a těžce pracující osoby.

Nevýhodou amarantu je jeho chuť, ne každému vyhovuje a tak se díky tomu zbytečně vytrácí z našeho jídelníčku. Někomu chuťově připomíná odér, který se line z nevětrané a zatuchlé skříně, ale je to opravdu jen vjem, který neznamená, že je plodina zkažená. Zmírnit jej můžete např. přidáváním do polévek nebo zahušťováním omáček. V obilných kaších se jeho chuť zčásti vytratí i s posypkou z rozmixovaných pražených arašídů.