O mořských řasách

Mořské řasy obsahují mnoho cenných minerálů a stopových prvků, které přispívají k zásadotvorné reakci v organismu. Tím vyrovnávají mnohdy nepříznivou bilanci stravovacích zvyklostí běžných strávníků, vyvolávající spíše opačný efekt – překyselení.

Kelp neboli Kombu

Kelp je velmi vydatný zdroj organického jódu, což je lepší forma, nežli jodizovaná sůl. Vysoký obsah jódu naleznete také v řasách Wakame. Kromě toho Kelp vyniká vyváženým poměrem vápníku, hořčíku, železa, draslíku, fosforu, zinku a dalších prvků, které mohou v organických vazbách obohatit náš středoevropský jídelníček, mnohdy zastoupený řadou pochutin, jejichž výživová hodnota je spíše sporná.

Nori

V řasách Nori je velmi vysoké procento vápníku, je to jeho vydatný zdroj, podobně jako náš kvalitní český mák. Nori se obvykle dodává v tenkých plátech, které se dobře stříhají a zpracovávají. Navíc jsou velmi chutné, takže si je můžete s klidem dopřát třeba k svačině, např. s luštěninovou pomazánkou.

Wakame

Tento druh řas se svým složením i tvarem podobá řasám Kelp, čím se od nich odlišuje, je především větší množství vlákniny. Je tedy vhodná zejména tam, kde lidé stále ještě konzumují bílé pečivo. Wakame je velmi oblíbená zejména v Japonsku, kde se pěstuje již déle, než tisíc let. Hodí se do studených jídel (zeleninových salátů) i teplé kuchyně, zejména do polévek.

Arame

Arame vykazuje spíše neutrální chuť, což ocení lidé, kterým vadí ona známá „mořská příchuť“. Vyznačují se vyšším obsahem vlákniny a především vápníku, draslíku, jódu a fosforu. Nejčastěji se přidává do vody při vaření fazolí, cizrny a hrachu anebo do dušené zeleniny nebo do polévek. Výborně se hodí k dýni Hokkaidó a k pokrmům z hub.

Dulse

Dulse je vydatný a dobře stravitelný zdroj organického železa, fosforu, hořčíku a vápníku v příznivém poměru pro náš organismus. Zároveň vykazuje, podobně jako řasa Nori, více rostlinných bílkovin, je tedy poměrně sytá a výživná. Mohou ji bez problémů konzumovat i děti, kterým přispívá ke zdravému vývoji tělesných tkání, a samozřejmě i senioři pro zlepšení imunity a zpomalení procesu stárnutí.

button_kupte-zde