Miso pasta je název, s nímž často operují zastánci makrobiotiky a stravování dle principů Tradiční čínské medicíny. Je to dochucovací prostředek, původem z Japonska, který lze využít k pokrmům masitým i bezmasým, k přípravě polévek, omáček, pomazánek, dresinků a zeleninových salátů.
Základ tvoří luštěniny, nejčastěji hrách, cizrna nebo sojové boby a hnědá rýže. Výchozí suroviny se pak podrobí přirozené fermentaci. Jde o čistě přírodní záležitost, s využitím prospěšných fermentačních bakterií, bez přídavku cukru, sladidel a dalších konzervačních přísad.
Miso pasta tak nahrazuje sojovou omáčku nebo dochucovadlo Tamari a je nedocenitelná zvláště tam, kde chcete proměnit tvorbu pokrmů v opravdový gurmánský zážitek. Fermentace zároveň zvýší využitelnost výživových složek, jako jsou proteiny, složité sacharidy, minerální a stopové prvky, enzymy a vitamíny.
Pomazánky z luštěnin – vegetariáni a vegani jsou často napadáni, že jejich strava je prostá chutí, nevýrazná a nezajímavá, a že je stejně po určité době bude lákat přejít k masité stravě. To je však hluboký omyl, i bezmasé pokrmy lze ochutit tak, že po nich zatoužíte zas a znovu. Jedny z nich jsou pomazánky z fazolí a z cizrny. A právě miso pasta je perfektně dochutí, zvýrazní jejich jedinečnost, ať už je podáváte s rýží, pohankou, celozrnnou bagetou nebo se zeleninovým salátem.
Omáčka z hub – houbové omáčky patří k nejchutnějším pokrmům a jen málo strávníků se jim vyhýbá. Jakmile houby podusíte a dostatečně změknou, přidáte miso pastu a na závěr s citem dosolíte. Výsledek vás jistě mile překvapí.
Máslo – vyzkoušet můžete i osvědčené miso máslo, které vytvoříte z kvalitního kravského másla a miso pasty v poměru 3:1. Lze jej namazat na chléb a pečivo anebo využít jako přílohu k vařeným bramborám, k vařeným fazolovým luskům a květáku nebo ke spařené brokolici.