Tajemství mořských řas Kombu neboli Kelp

Mořské řasy Kelp jsou rovněž známy pod názvem Kombu a s těmito jmény je také můžete zakoupit v prodejnách orientovaných na zdravou výživu. Jsou považovány za superpotravinu vzhledem k vysokému obsahu výživových prvků a rovněž pro jejich výskyt či pěstování v čistém prostředí oceánského pobřeží v chladnějších částech kontinentů severní i jižní polokoule. Ukrývají v sobě i některá tajemství, mnoha lidem docela neznámá.

Kyselina L-glutamová

Kyselina L-glutamová je přirozenou součástí stavby některých rostlinných organismů. Je zde navázána na aminokyseliny a vytváří rostlinný protein, který je lidskému zdraví velmi prospěšný. V lidském těle se váže s odpadním amoniakem, vznikajícím např. při svalové námaze, a to za vzniku sloučeniny s názvem glutamin.

Glutamin je látka, kterou potřebuje lidské tělo k uvedení do rovnováhy při stresových situacích, při větší fyzické zátěži, zejména při práci a sportovních aktivitách. V těchto situacích jeho spotřeba v těle enormně stoupá, nejvíce to pocítí především kulturisté a aktivní sportovci, ale i všichni, kteří jsou přetíženi stresem v zaměstnání a v běžném životě. Velmi dobrým zdrojem glutaminu jsou luštěniny a právě také mořská řasa Kelpa.

Někteří sportovci užívají glutamin v tabletách, je to však poměrně drahý doplněk, přitom kyselina L-glutamová zastává stejnou funkci a zároveň zbavuje organismus nežádoucího odpadního čpavku. Mořské řasy jsou výrazně levnější a navíc glutamin není zdaleka to jediné, co v sobě ukrývají.

Jsou velmi cenným zdrojem vitamínů, enzymů, minerálů a mimo jiné i jódu, a to v organické formě, dobře využitelné a vstřebatelné. Mořská voda je vynikajícím a přirozeným prostředím pro mineralizaci řas a mnohdy lepším, než jaký známe u suchozemských rostlinných druhů, zvláště pak pěstovaných na vyčerpané a nevhodně hnojené zemědělské půdě.

button_kupte-zde