Někteří výživoví poradci a léčitelé, nezávislí na reklamní propagandě, doporučují přepuštěné máslo Ghí. Vyrábí se z kravského plnotučného mléka a podstatné je, aby byla zvířata krmena přirozeně na pastvinách, tedy nikoli masokostní moučkou. Máslo se vystaví procesu varu, dokud se z něj neodpaří všechna voda, a zůstane jen čistý tuk. A ten je pro lidské tělo skutečným pokladem.
Univerzální zdravý tuk – obsahuje vitamíny, jako obyčejné máslo, tedy typickou řadu A, D, E a K. Značnou výhodou je, že se nepřepaluje, ani když na sporáku rozpálíte pánev na maximum. Hodí se na vaření a dušení, na smažení, pro masité i bezmasé pokrmy. Navíc vyniká příjemnou a nezaměnitelnou chutí, kterou nedocílíte žádným jiným zdravým tukem.
Zdravá kyselina máselná neboli butyrát – malé množství této látky je zdraví prospěšné pro naše střeva. Produkují ji v tlustém střevě symbiotické bakterie procesem zvaným bezkyslíková neboli anaerobní fermentace. Je důležitou složkou při podpoře přirozené imunity, brání ve střevech zánětlivým procesům (např. i zánětu slepého střeva) a je užitečná i lidem, kteří musí z nějakého důvodu brát toxická antibiotika.
Není to mléko – Ghí neobsahuje žádné proteiny a laktózu, typické výživové prvky mléka a sýrů. Je to skutečně jen stoprocentní tuk. Mohou si jej tedy dopřát i ti, co trpí alergií na laktózu (mléčný cukr) a alergií na mléčný protein kasein.
Bez problémů se skladuje i v teple – s máslem Ghí se nemusíte obávat žluknutí tuků, které provází např. dlouho skladované vyloupané ořechy. Nemusíte jej ani ukládat do chladničky, i při vyšší pokojové teplotě se jeho kvalita, vlastnosti a výživová hodnota zachovají i déle, než půl druhého roku. To věděli už před staletími naši předkové, kteří máslo mohli tímto způsobem pohodlně skladovat dlouhou dobu přímo v kuchyni nebo ve spíži.