Pár tipů na dobrý spánek

Cvičení se věnujte pravidelně – cvičení přináší tělu i duši mnoho pozitiv a mezi nimi dvě nejdůležitější. Tou první je fyzická kondice, svalová hmota, méně tuku a větší pohybový rozsah. Druhým hlavním důvodem, proč pravidelně a každý den (rozumně) cvičit, jsou uvolněné endorfiny do krevního oběhu – hormony štěstí. S nimi se pak bude i dobře usínat.

Odstraňte ze svého života drogy – pokud si pravidelně dopřáváte alkohol, kafíčko, černý čaj a nějakou tu cigaretku, snažte se je ze svého života zcela vyloučit. Ne najednou, ale pomalu a postupně snižujte dávky. Bude se vám i lépe spát a spánek bude vydatnější.

Méně digitální reality – věnujte se více té opravdové realitě. Víte, kolik času dnes lidem ubírají mobily, sociální sítě, e-maily a některé ne zrovna přínosné webové stránky? Vyjděte každý den do přírody, udělejte si na to alespoň hodinu času, stačí procházka nebo projížďka na kole a uvidíte, jak začnete svět kolem sebe jinak vnímat.

Minerálový deficit - s problémy se spánkem úzce souvisí i deficit minerálů v těle (překyselení). Zařazujte více zdravých potravin, v prodejnách zdravé výživy je jich obrovský výběr a nemůžete s nimi šlápnout vedle. Vybírejte hlavě ty přirozené, co nejméně průmyslově zpracované, nahrazujte jimi polotovary a fastfood, který nemá se zdravou výživou mnoho společného.

Hořčík – bez hořčíku není život ani tak hořký, jako trpký. Pro acidobazickou rovnováhu krve a tělních tekutin (a tedy i pro dobrý spánek) potřebujeme hlavně vápník, hořčík, sodík a draslík. Vápníku máme ve stravě až nadbytek, sodíku rovněž, např. ve slaných pokrmech, draslík je běžně zastoupen takřka všude a navíc se do zemědělské půdy dostává i umělými hnojivy, např. NPK (zkratka dusík, fosfor draslík). Ale hořčíku z potravin ubývá vlivem kyselých dešťů, hnojiva jej mnoho neobsahují a na tento fakt poukazují i někteří lékaři. Naštěstí jej můžeme snadno doplnit vhodnými suplementy.

button_kupte-zde