📦Moc se omlouváme, ale z důvodu velkého množství objednávek, může být expedice opožděná. 📦 Doprava ZDARMA při nákupu nad 1 000 Kč

Co jsou to orgánové hodiny

Možná také patříte k těm lidem, co mají za sebou zkušenost mezikontinentálního letu, který přesahuje alespoň šest hodin, přičemž při příletu na cílové letiště ještě přetáčíte hodinky na místní čas. Každý, kdo toto absolvoval, na sobě pocítí jistou změnu, kdy se organismus musí přizpůsobit tamním podmínkám, zejména poloze slunce na obloze.

Říká se tomu orgánové hodiny, kdy má naše tělo stále zafixovaný čas z místa odletu, na něž bylo delší dobu zvyklé, zatímco na novém působišti je čas již odlišný. A tak se stává, že např. při vzletu z frankfurtského letiště do Anchorage na Aljašce v pravé poledne, přiletíte na americké území přesně za 9 hodin, tedy v 21 hodin středoevropského času, zatímco na Aljašce je právě poledne. Paradoxně máte za sebou dlouhý let a přilétáte do místa pobytu v době, ve které jste odlétali – tedy v poledne, jenže váš organismus má v tu chvíli devět hodin večer a chystá se k odpočinku a spánku.

A co v tu chvíli dělat? Nejlépe přizpůsobit situaci svému tělu a naslouchat mu, co vám říká. Tedy konkrétně jít raději spát.

Jak pracují orgány dle orgánových hodin

Tradiční čínská medicína považuje orgánové hodiny za opěrný bod svých nauk. Jsou velmi spolehlivé a přesné a fungují na každém z nás, a to tak, že v danou hodinu získává určitý orgán nejvíce energie pro svou práci a regeneraci.

Mezi 5. a 7. hodinou ranní nejvíce pracuje tlusté střevo a tehdy je ideální dojít si na toaletu. S dostatkem vlákniny se tělo zbavuje přebytků každý den a nejlépe v této době.

Mezi 7. a 9. hodinou je ideální vydatně snídat, neboť je v dobré kondici žaludek, který snáze zpracuje potravu pro její natrávení.

Mezi 9. a 11. hodinou je v perfektní kondici slinivka a slezina, jež se postarají o transport natrávené snídaně (živin + energie) pomocí enzymů do krevního oběhu. Je to dobrý čas pro fyzickou i duševní práci a sport.

Mezi 11. a 13. hodinou hodně pracuje srdce, proto bychom jej neměli přetěžovat příliš tučným a vydatným jídlem, a řídit se dle známého přísloví o vydatné snídani a střídmějším obědu. V této době se také stává, že lidé potřebují delší pauzu od práce.

Mezi 13. a 15. hodinou vydatně pracuje a regeneruje se tenké střevo a to je opět příhodná doba pro nějakou fyzickou aktivitu, neboť tělo získává z tenkého střeva další živiny.

Mezi 15. a 19. hodinou je více podporována činnost močového měchýře a ledvin, což je ideální k doplnění tekutin a k detoxikaci. Podpoříte ji např. řasou chlorella, minerálkou magnésia, ale nikoli alkoholem.

Pozdní večer a noc pak patří krevnímu oběhu a zejména žlučníku, játrům a plícím, pro něž je nejlepší zpočátku zklidnění a odpočinek a později vydatný spánek a hluboká relaxace, aby se tyto orgány mohly dobře regenerovat. V tuto dobu bychom již neměli jíst.